Nowy numer 24/2021 Archiwum

Świat bez Boga jest światem bez nadziei

W tym roku Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca odbyła się online. Mszy św. w skrzatuskiej bazylice przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

Wydarzenie to gromadzi co roku ok. 2 tys. uczestników. Tym razem, z powodu pandemii, mogli oni jedynie śledzić transmisję w telewizji i online. Odniesień do koronawirusa nie zabrakło więc także podczas kazania.

Biskup mówił w tym kontekście o nadziei, której wyrazem jest zawierzenie Bogu: – Łatwo się je deklaruje, gdy wszystko jest w porządku. W tych dniach Pan Bóg zdaje się mówić: „Sprawdzam”.

Biskup podkreślił, że nie należy sprowadzać nadziei jedynie do optymizmu czy pobożnego życzenia, że będzie lepiej. – Nadzieja chrześcijańska jest czymś więcej. Tak naprawdę jest nią sam Bóg. Dlatego Benedykt XVI w encyklice o nadziei „Spe salvi” napisał, że świat bez Boga jest światem bez nadziei – wskazywał.

– Dlatego mieć nadzieję oznacza zaufać Bogu i zdać się na Jego plan. Nadzieja ma bowiem swoje poręczenie w Jego obietnicach – mówił hierarcha wyjaśniając, że obietnice te przekraczają jedynie doczesny wymiar życia człowieka. – Nie negujemy tych naszych małych nadziei, które towarzyszą naszemu życiu. One są nam potrzebne. Pomagają nam iść. Jednak człowiek potrzebuje nadziei nieskończonej, która nie ogranicza się tylko do oczekiwania na poprawę świata na bazie nauki, techniki i postępu. To jest za słabe – stwierdził biskup i dodał, że nadzieja chrześcijańska ma swoje zakotwiczenie w obietnicy zbawienia.

Biskup zachęcał do modlitwy, szczególnie różańcowej, która jest sposobem ćwiczenia się w nadziei. – Modlitwa na różańcu jest bowiem potwierdzeniem w zewnętrznym znaku pokładania ufności w Bogu, razem z Maryją – mówił.

Po Mszy św. odbyło się także nabożeństwo eucharystyczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama