To największa figura Matki Bożej w Polsce. Od ćwierć wieku góruje nad okolicznymi polami i łąkami. Jubileuszowe plany pokrzyżowała pandemia, z domacyńskiego wzgórza cały czas jednak niesie się modlitwa.
Tego wieczoru - za sprawą uczestników nabożeństwa fatimskiego. Kilkadziesiąt osób 13. dnia miesiąca gromadzi się tu na wspólną modlitwę. Przyjeżdżają nawet z odległych miejscowości.
- Od lat widzę tu polską Fatimę. Górująca nad okolicą Maryja i różaniec w Jej wyciągniętej dłoni - to bardzo mocny znak i wezwanie - mówi ks. kanonik Ludwik Musiał.
Emerytowany proboszcz z pobliskiego Karlina wychował się na tych łąkach. - Jestem stąd, więc to miejsce szczególnie bliskie mojemu sercu i też dlatego zbierający się tu na modlitwę ludzie proszą mnie o odprawienie Mszy św. - mówi kapłan.
Comiesięczne nabożeństwa to inicjatywa dwóch stowarzyszeń -lokalnego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań i białogardzkiego Kolibra, który służy pomocą chorym.
- Tu rzeczywiście tworzy się swego rodzaju duchowe centrum modlitwy za osoby cierpiące, zwłaszcza obłożnie chore, przykute do łóżek. Teraz szpital jest zamknięty, nie możemy wejść na sale do chorych, ale kiedy tylko pojawi się taka możliwość, zaraz na powrót pojawimy się przy ich łóżkach. Na razie otaczamy ich modlitwą i powierzamy Matce Bożej - mówi ks. Musiał.
Matka Boża z Domacyna w tym roku obchodzi jubileusz. 25-lecie pojawienia się figury - daru od narodu filipińskiego - miało otworzyć wielkie wydarzenie.
- Obostrzenia sanitarne ograniczają liczbę gromadzących się osób, więc podjęliśmy decyzję o tym, że jubileusz poświęcenia figury obchodzimy przez cały rok w mniejszych wydarzeniach. Zaplanowaną dużą uroczystość zorganizujemy zaś na koniec świętowania, w przyszłym roku - tłumaczy Maria Pałka, prezes domacyńskiego stowarzyszenia.
- Zapraszamy przez cały rok pod figurę. Teraz na nabożeństwa fatimskie, które zakończymy pielgrzymką Trzech Świętych Gór. 13 października nawiedzimy Górę Polanowską i Chełmską, a zakończymy pielgrzymowanie na naszym domacyńskim wzgórzu Różańcem w dwóch językach: polskim i filipińskim - dodaje.