Młodzi wolontariusze Caritas spotkali się w tym roku głównie online. Ten minus kompensował bogaty program formacyjny. Mówiono o służbie bliźnim i chrześcijańskiej ekologii.
Tegoroczne pielgrzymowanie członków szkolnych Caritasów i ich opiekunów z całej diecezji odbyło się 15 i 16 czerwca w murach WSD, a nie jak dotychczas, w kościele i na ulicach jednego z miast diecezji. Stąd konieczność przeprowadzenia spotkania w mieszanej formie. Uczniów reprezentowało w budynku seminarium kilku przedstawicieli, pozostali uczestniczyli w niej online, podzieleni na grupy wiekowe. Transmisje przeprowadziła telewizja internetowa Dobre Media oraz zespół Caritas.
Choć zdalna forma pielgrzymki utrudnia spotkanie, to zarazem je dokumentuje. A ponieważ materiał formacyjny oparty na panelach tematycznych jest bogaty, więc będzie stanowić bazę szkoleniową dla budowania wolontariatu. – Zależało nam także na tym, by nie zawieszać pielgrzymki z powodu pandemii – mówi dyrektor Caritas diecezji, ks. Tomasz Roda. – Ważna jest kontynuacja, tym bardziej, że pielgrzymka to podsumowanie rocznej pracy SKC i podziękowanie wolontariuszom. Chcemy przez to wydarzenie dać impuls do rozwijania młodzieżowego wolontariatu.
Bloki tematyczne – dedykowane osobno młodszym i starszym uczniom – podjęły temat służby, wolontariatu w Kościele oraz chrześcijańskiej ekologii na podstawie nauczania papieża Franciszka. Jak zauważa Malwina Giełdon, animator diecezjalny projektu Laudato si', tematy te przemawiają do młodzieży, coraz więcej szkół się w nie angażuje, a młodzi wykazują się pomysłowością, jak przełożyć myśl ekologiczną na praktykę w domu, szkole, okolicy.
– Rozpoczynamy drugą edycję projektu Laudato si' i dołączyły do niego kolejne szkoły, co daje łącznie 9 szkół, zaś w projekt diecezjalnej mapy zanieczyszczeń zaangażowało się łącznie 35 szkół. To sporo, ale zależy nam na poszerzaniu tego grona – powiedziała. - Podczas tej pielgrzymki zachęcamy więc wszystkich wolontariuszy i opiekunów kół Caritas, by ekologia stała się nieodłączną częścią aktywności na ich terenie.
W transmisjach pielgrzymkowych ideę tę prezentowali br. Kordian Szwarc, krajowy koordynator projektów Laudato si', uczennice z koła Caritas w Sławnie, dr Kazimierz Sławiński z Politechniki Koszalińskiej.
W murach WSD obecni byli wolontariusze SKC ze Sławna i klerycy. Katarzyna Matejek /Foto GośćCzęść programu przygotowali klerycy. W nauczaniu podjęli temat służby, która jest podstawą niesienia pomocy w duchu chrześcijańskim. Wybór WSD na miejsce tegorocznej pielgrzymki nie jest przypadkowy – współpracę WSD z wolontariatem Caritas zacieśniła… pandemia koronawirusa.
– Włączyliśmy się w tę pielgrzymkę z premedytacją – podkreśla ks. dr Jarosław Kwiecień, rektor WSD. – Podczas pandemii zamknęliśmy się trochę jako dom i instytucja, ale nie pozostaliśmy obojętni na to, co dzieje się na zewnątrz. Kiedy tylko było można, staraliśmy się robić to, co mogło pomóc innym. Klerycy oddawali więc krew, pakowali paczki żywnościowe dla podopiecznych Caritasu, modlili się. Teraz zaprosiliśmy pielgrzymkę do nas. To nasz świadomy wybór i bardzo się z tego cieszymy.
To zarazem, jak podkreśla ks. Roda, okazja, by klerycy wdrażali się w działalność Caritas, z czym po święceniach będą mieli do czynienia na co dzień – Caritas jest niemal w każdej parafii oraz w wielu szkołach. – Każdy kleryk przygotowując się do kapłaństwa i do realizacji w przyszłości dzieł miłosierdzia, co jest jedną z funkcji Kościoła, potrzebuje nauczyć się współpracy z wolontariuszami, umiejętności pozyskiwania nowych osób, wspólnego szukania rozwiązań. Mamy nadzieję, że nasze obecne działania zaowocują w przyszłości.