Nowy numer 29/2021 Archiwum

"Młoda eKomoda". Ekologiczny projekt wolontariuszek Caritas

Licealistki ze Słupska i Sławna chcą nauczyć rówieśników, jak dawać drugie życie znoszonym ubraniom. W szkołach postawią komody, założą szwalnię i zorganizują ekologiczny pokaz mody.

Cztery nastolatki ze Słupska i Sławna łączy koło Caritas działające przy parafii Mariackiej w Sławnie.

Autorskim projektem pn. "Młoda eKomoda" dziewczęta wygrały konkurs Caritas na inicjatywę ekologiczną. Zdobyty w ten sposób grant w wysokości 4 tysięcy złotych przeznaczą na jego realizację.

Jak informuje Hania Lińska, projekt polega na zbiórce ubrań i tkanin do komód, które zostaną zainstalowane w szkołach i innych miejscach po to, by potem w kole krawieckim przerabiać je na nowe ubrania oraz na woreczki wielorazowego użytku.

– Zauważyłyśmy, że nasi rówieśnicy bardzo zwracają uwagę na wygląd i ubierają się zgodnie z obowiązującą modą lub w sposób, który określi ich przynależność do jakieś grupy – mówi Amelia Hinc. – A przecież nie wszystko trzeba kupować, można wykorzystać to, co już ktoś używał.

Nastolatki chcą zmieniać nawyki młodych. – Chcemy nauczyć ich, jak przerabiać stare ciuchy, nadając im nowy, oryginalny styl – mówi Oliwia Mutka. – To jest dobre rozwiązanie nie tylko dla młodzieży, ale też dla naszej planety. Niestety produkcja ubrań, a także to, że ze względu na modę są one krótko noszone, sprawiają, że nasza planeta jest zbyt eksploatowana.

Projekt nie jest komercyjny. Ubrania i woreczki będą rozdawane chętnym. Pomysłodawczynie "Młodej eKomody" będą ponadto zachęcać rówieśników do wymieniania się garderobą. – Chcemy przeprowadzić etyczny "fashion-week", czyli tydzień mody, podczas którego będziemy prezentować przerobione i odnowione ubrania, którym damy drugie życie, tak jak to robiły dawniej nasze mamy i babcie – mówi Hania Lińska.

Jak dodaje Weronika Pióro, projekt można wesprzeć. Młodym ekolożkom przydałyby się maszyny do szycia przeznaczone do pracowni krawieckiej. W tej sprawie można się kontaktować z centralą Caritas diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama