Miało być skromniej, a było jak w poprzednich latach: wystawa, licytacja, loteria, koncerty, występy taneczne, spotkanie autorskie.
Kustoszki sanktuarium szensztackiego po raz trzeci ugościły miłośników Góry Chełmskiej i powstającego tu Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego. 12 lipca odbył się tu Dzień Kultury dla Góry, który zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka.
- To dobra inicjatywa sióstr, które - obok wymiaru modlitewnego i eucharystycznego - zabiegają o budowanie wspólnoty ludzi także w formie festynu - powiedział bp Włodarczyk. - To wiąże ich z dziełem budowy centrum, a to z kolei otwiera szansę organizowania w przyszłości spotkań różnych grup, środowisk, także w wymiarze kulturalnym. W ten sposób funkcjonowanie tego miejsca nie ograniczy się tylko do kultu religijnego, ale rozszerzy na inne wartościowe inicjatywy.
Ze względu na obostrzenia epidemiczne w tym roku Dzień Kultury dla Góry miał się odbyć bez rozmachu, było jednak jak co roku. Uświetniły go recitale w wykonaniu małżeństwa z Dzieła Rodzin Szensztackich oraz duetu Szarża, występy taneczne i recytatorskie oraz spotkanie autorskie z twórcą przewodnika po Górze Chełmskiej ks. Januarym Żelawskim. Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów Małgorzaty Borsukiewicz, wystawionych na aukcję charytatywną. Mimo przelotnego deszczu festynową atmosferę podtrzymywały stoiska gastronomiczne i rękodzielnicze oraz loteria fantowa.
Jak zaznacza s. Eligia Pawlisz, Dni Kultury dla Góry są sporym zastrzykiem finansowym dzieła budowy Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego. W ubiegłym roku dochód z podjętych tego dnia charytatywnych inicjatyw wyniósł 14 tys. zł. - To dla nas duża kwota - zaznacza siostra. - Byłyśmy ujęte ofiarnością, ale i frekwencją. Liczymy, że także dzisiaj uda nam się zebrać pieniądze, które przeznaczymy na wkład własny w projekcie zgłoszonym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Potrzebujemy 240 tys. zł. Ufamy, że dziś uda nam się uzbierać część tej kwoty i że będziemy mogły kontynuować nasze prace.
Budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego wspiera kpt. Eugenia Cieszyńska ze Związku Piłsudczyków, która w duecie z ppłk. Januszem Kowalkowskim wykonała recital pieśni i piosenek legionowych, góralskich i romskich. - Przygotowaliśmy na ten dzień wybór różnych utworów - mówi wokalistka Szarży. - Chcemy uświetnić to wydarzenie, zależy nam, żeby to dzieło rosło. To ważne miejsce na mapie Koszalina, chcemy być z niego dumni.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował "Gość Niedzielny".