W Tymieniu powstał Park św. Franciszka. W przekształcenie zdewastowanego terenu zaangażowali się wierni parafii w Śmiechowie.
Prace ziemne zaczęli w marcu, dziś mają we wsi miejsce, gdzie mogą odpocząć w cieniu drzew i obserwować zwierzęta. Najpierw kopali, pielili, siali łąkę kwietną. Potem stawiali ławki, tablice edukacyjne, kładkę. Na drzewach zamontowali budki dla ptaków i wiewiórek, na słupkach hotele dla owadów, a w poszyciu – domki dla jeży. W końcu zaprosili do nich zwierzynę. Skutecznie. Teraz zapraszają mieszkańców i gości, by odwiedziny w parku poświęconym osobie i myśli św. Franciszka z Asyżu uczynili swoim zwyczajem.
Pomysł parku powstał w ramach konkursu Laudato si', do którego przystępowały Parafialne Zespoły Caritas. Grant dla zwycięskiego projektu wyniósł 12,5 tysiąca złotych, które należało spożytkować na jego realizację. Prócz tego parafialna Caritas zakupiła do parku dużą figurę św. Franciszka z Asyżu oraz zainwestowała w monitoring terenu.
– Mocną stroną projektu jest to, że mieszkańcy nie tylko zagospodarowali kawałek ziemi, ale że powiązali to z działaniami na rzecz społeczności – ocenia Malwina Giełdon, animator diecezjalny projektu Laudato si'. – Park nie tylko uświadamia im, jak piękne jest dzieło Bożego stworzenia i że warto żyć w harmonii z przyrodą, ale też edukuje.
Prócz pięknego parku, mieszkańcy Tymienia zyskali dużo więcej. – Pracy było sporo, to zaś było pretekstem, by wyciągnąć ludzi z domów, zrobić coś razem – mówi Monika Andrzejewska, prezes parafialnej Caritas. – Nazajutrz po tym, jak do parku wszedł ze sprzętem zespół projektowy, dołączyli do nas inni. Bo zobaczyli, że we wsi dzieje się coś wartościowego.
Proboszcz parafii ks. Wojciech Szulczewski liczy, że odpowiedzialność za park przełoży się również na odpowiedzialność za kościół. – Wiele osób się tu zaangażowało, tego do tej pory nie było. Co ciekawe, wzięli się za to nie tylko mieszkańcy Tymienia, ale i innych miejscowości należących do parafii: Śmiechowa, Borkowic. Ten bezinteresowny dar dla drugich jest piękny.
Park św. Franciszka wziął udział w pierwszej edycji parafialnych projektów Laudato si' w diecezji. Jesienią ruszy kolejna. Do konkursu mogą przystąpić także parafie, w których nie działają Caritas oraz grupy skupione wokół placówek opiekuńczych, integracyjnych. Wnioski można składać do siedziby Caritas w Koszalinie do połowy października. Pomysły mogą być różne, np.: parafialne ogrody warzywne, jadłodzielnie, sposoby na niemarnowanie żywości czy odzieży, szkolenia z gospodarności. Wystarczy ruszyć głową i zastanowić się, co najbardziej potrzebne jest w najbliższym otoczeniu.
Więcej o Parku św. Franciszka można przeczytać w najbliższym, 31. numerze papierowego wydania "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".