Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

1000 dla Polonii, 300 dla diecezjan. Finał "Tornistra pełnego uśmiechów"

Z Koszalina na Ukrainę i Litwę rusza 1000 wyprawek szkolnych. Kolejne 300 trafi do dzieci i młodzieży z terenu naszej diecezji.

W ostatnim tygodniu sierpnia Caritas finalizuje wakacyjną akcję pn. "Tornister pełen uśmiechów". Akcja odbywa się od 12 lat i wspiera polskie rodziny w zakupie wyprawek szkolnych, zarówno w diecezji, jak i – od kilku lat – w zaprzyjaźnionych ośrodkach za wschodnią granicą kraju.

– Zapotrzebowanie na tego typu wsparcie jest na Pomorzu Środkowym coraz mniejsze i to nas cieszy, bo oznacza, że poziom życia rodzin się podniósł – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Dlatego potencjał, jaki wciąż posiada ta akcja, wykorzystujemy, by wesprzeć polskie dzieci i młodzież na Wschodzie.

1000 tornistrów wypełnionych akcesoriami szkolnymi trafi do Polonii na Ukrainie w okręgu żytomierskim i lwowskim oraz do polskich szkół na Litwie w okręgu wileńskim.

Na terenie naszej diecezji wciąż jeszcze są rodziny, które potrzebują tego typu pomocy. Trafi do nich 300 wyprawek.

– To efekt pracy 13 Parafialnych Zespołów Caritas, które nie tylko przeprowadziły akcję na swoim terenie, ale przede wszystkim dotarły do rodzin, które takiej pomocy potrzebują – powiedział Krystian Linnik, kierownik Centrum Wolontariatu Caritas. Jak zapewnił, większość wyprawek trafiła już do odbiorców w diecezji. Natomiast transport na Ukrainę i Litwę wyruszy z Koszalina w piątek.

Wyprawki szkolne to dar darczyńców z całej diecezji, którzy wypełniali dostarczone przez Caritas tornistry przyborami szkolnymi. Inni wsparli akcję finansowo. Caritas zebrała w ten sposób 4 tys. złotych. Niektórzy uznali, że nawet skromny dar pieniężny jest wartościowy i przekazywali na konto akcji niewielkie kwoty lub deklarowali sfinansowanie kilku zeszytów.

– To pokazuje, że jest to nie tylko nasze wspólne dzieło, ale przede wszystkim gest autentycznej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka – podsumował ks. Roda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy