Nowy numer 25/2021 Archiwum

Znamy nazwisko laureata tegorocznej edycji Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża!

Prestiżowe wyróżnienie otrzyma Szymon Cieślar, założyciel i dyrektor szczecineckiego "Katolika".

W wyjątkowym przez sytuację epidemiczną czasie kapituła nagrody zdecydowała się uhonorować statuetką tylko jedną osobę.

W tym roku za duchowego spadkobiercę działalności kardynała uznano Szymona Cieślara, założyciela i dyrektora Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej w Szczecinku, społecznika, człowieka wielu talentów.

Od lat prowadzona przez niego szkoła plasuje się wśród najlepszych placówek oświatowych w kraju. Przyznając nagrodę "Radość płynie z nadziei", kapituła uhonorowała przede wszystkim wybitne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze w pracy z młodzieżą. 

- Ale nie tylko. Nie mniej znacząca od pracy z uczniami jest praca z rodzicami. Te sukcesy funkcjonującej od 22 lat szkoły wynikają ze ścisłej współpracy. To pożądany, a rzadko realizowany w polskiej oświacie model szkolnictwa, który zaproponował i realizuje dyr. Szymon Cieślar. To trzeba doceniać i promować – podkreśla Ryszard Pilich, przewodniczący zarządu okręgowego Civitas Christiana w Koszalinie i sekretarz kapituły nagrody.

Statuetka to również docenienie działań społecznych i kulturalnych Szymona Cieślara, który oprócz dyrektorowania znajduje czas m.in. na dyrygowanie szczecineckim chórem Orantes.

W związku z pandemią organizatorzy postanowili odwołać doroczną, uroczystą galę, podczas której wręczano statuetki.

- Ze względu na sytuację zdecydowaliśmy się zrezygnować z koncertu, który zwykle towarzyszył gali. W tym roku po prostu spotkamy się w Kołobrzegu, przy grobie kard. nom. Ignacego Jeża. W rocznicę śmierci patrona nagrody, 16 października o godz. 19 w kołobrzeskiej bazylice sprawowana będzie Msza św. Po niej nastąpi wręczenie statuetki - informuje Ryszard Pilich.

Nagroda "Radość płynie z nadziei", ustanowiona przez biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" oraz diecezjalną Caritas, przyznawana jest osobom fizycznym i instytucjom z diecezji w uznaniu za działalność społeczno-kulturalną lub charytatywną.

Jej celem jest upamiętnienie dokonań i osoby pierwszego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz promowanie działalności na rzecz drugiego człowieka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama