Nowy numer 24/2021 Archiwum

Bp Edward Dajczak zachęca do modlitwy za zmarłych niezależnie od okoliczności

- Ja też nie będę mógł odwiedzić grobów moich rodziców - mówi bp Edward Dajczak przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym.

W związku z tym, że w tym roku nie odbędą się uroczystości na cmentarzach, a także nie będzie można odwiedzić grobów swoich bliskich 1 i 2 listopada, bp Edward Dajczak zwrócił się do wiernych, zachęcając do modlitwy za zmarłych niezależnie od okoliczności. Jak podkreśla, sam z wielkim bólem nie będzie mógł nawiedzić grobów swoich rodziców.

W zachęcie biskupa diecezjalnego czytamy:

"Siostry i Bracia Kochani Diecezjanie!

Pandemia koronawirusa, która ciągle się rozwija, wniosła w nasze życie niepokój i zakłóciła wiele naszych pięknych zwyczajów. Między innymi w tym roku nie będziemy mieli szansy, by zgodnie z wielowiekową tradycją odwiedzić groby naszych bliskich zmarłych na cmentarzach w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych i we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Ja także pierwszy raz od wielu lat nie odwiedzę grobów moich rodziców i moich bliskich.

Myśli, jakie nam dziś zapewne towarzyszą, pobudzają nas do refleksji i jeszcze głębiej pokazują powagę sytuacji, w której tak ważne są nasza wzajemna troska o siebie i wspólnotowa odpowiedzialność za jak najszybsze pokonanie pandemii koronawirusa.

Jednak najważniejsze jest to, aby chrześcijanie modlili się za swoich bliskich zmarłych niezależnie od sytuacji i okoliczności. Pamiętajmy, że Penitencjaria Apostolska rozszerzyła możliwość uzyskania odpustu zupełnego, związanego z nawiedzeniem cmentarza, na cały miesiąc listopad.

Trwajmy razem we wspólnocie Kościoła na modlitwie za naszych bliskich zmarłych. Pamiętajmy także o modlitwie za tych, którzy odeszli od nas z powodu choroby COVID-19.

Dnia 1 listopada odprawię Eucharystię w intencji wszystkich zmarłych diecezjan. Zachęcam Was, Siostry i Bracia, do trwania na modlitwie w swoich domach i parafiach.

Bp Edward Dajczak
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama