26 diecezjan koszalińsko-kołobrzeskich przygotowuje się do posługi akolitatu. Rozpoczęli ostatni rok formacji.
W weekend 6 i 7 listopada odbyło się – w ramach Studium Formacyjnego dla Świeckich – przygotowanie kandydatów do posługi akolitatu. Wzięło w nim udział 26 mężczyzn z różnych stron diecezji. Pierwszy zjazd odbył się w koszalińskim CEF rok temu. Obecnie formacja jest kontynuowana zdalnie. W piątek i sobotę uczestnicy wzięli udział w wykładach na temat Pisma Świętego, prawd wiary, liturgii, teologii praktycznej.
To pierwsza grupa w diecezji przygotowująca się do posługi akolitatu. Dotąd powierzano ją wyłącznie klerykom. W Polsce możliwość powierzenia jej świeckim mężczyznom istnieje od roku 2007. Obecni świeccy kandydaci mają za sobą doświadczenie służby jako nadzwyczajni szafarze Komunii św. Jako akolici będą mogli robić więcej – np. przygotowywać ołtarz i naczynia liturgiczne, rozdawać wiernym Eucharystię, wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji (bez udzielania błogosławieństwa), czuwać nad służbą liturgiczną. Ukierunkowanie tej posługi ku osobom w potrzebie oznacza dla nich zaangażowanie w szeroko rozumiany wolontariat. Natomiast powierzenie im zadań duszpasterstwa chorych to nie tylko zanoszenie chorym Komunii św., prowadzenie Wigilii przy zmarłym i przy pogrzebie, ale też rozmowa, nawiązanie serdecznej relacji.
Jak wyjaśnia ks. dr Tomasz Tomaszewski, który podczas listopadowego spotkania wykładał uczestnikom historię zbawienia, te trzy wymiary dają przyszłym akolitom wiele możliwości w pracy na rzecz parafii. – Kandydaci są do tego przygotowywani, ale nie chodzi o to, że każdy musi angażować się we wszystko, to byłoby niemożliwe czasowo. Od nich zależy, w jaki sposób w tych przestrzeniach się zaangażują.
Kolejne szkolenie przewidziane jest w marcu, zaś powierzenie kandydatom posługi akolitatu – w maju.