Koszalińsko-Kołobrzeski

Czcij ojczyznę, czyli kochaj, opiekuj się, dbaj. Patriotyczna sztafeta modlitewna

Mimo że wokół obostrzenia sanitarne, członkowie oazy rozpoczęli sztafetę. Ta akcja modlitewna ma wesprzeć ojczyznę w czasie pandemii i niepokojów społecznych.

Z inicjatywy moderatorów diecezjalnych Ruchu Światło-Życie 1 listopada ruszyła sztafeta modlitewna pod hasłem ,,Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”. Oazowicze ze wszystkich zakątków Polski chcą w ten sposób powierzać Bogu ojczyznę targaną niepokojami z powodu pandemii koronawirusa i protestów, które przetaczają się przez polskie miasta. Sztafeta potrwa do 8 grudnia. Podejmuje ją każdego dnia inna diecezja, organizując 24-godzinną modlitwę różańcową rozpisaną na półgodzinne dyżury. Koszalińsko-kołobrzeskim oazowiczom przypadł wyjątkowy termin – 11 listopada, który jest datą zarówno Narodowego Święta Niepodległości, jak i dorocznej diecezjalnej pielgrzymki całego Ruchu Światło-Życie, w tym roku z powodu pandemii odwołanej. Jak zauważa Gabrysia Misztal z parafii pw. Św. Kazimierza w Koszalinie, to właśnie dzięki Sztafecie Modlitewnej oazowicze będą modli w tym dniu być "razem".

Oazowicze wierzą w łaskę modlitwy. – Modląc się można coś zdziałać. Podziały w naszym kraju sprawiają, że ranimy się wzajemnie, może nawet chcąc tego samego. Tylko zjednoczeni możemy rozmawiać – uważa Sara Sibińska. Jak dodaje, to Bóg ma moc przemienić serca Polaków, wlać w nie pokój i wzajemną miłość.

Oazowicze rozumieją, że patriotyzm nie może być wyświechtanym słowem. Gabrysia łączy go z osobistą odwagą i szacunkiem do ludzi. Kasia – z wiarą, co wyraża się w modlitwie za ojczyznę i uczestnictwie w Eucharystii w święta narodowe oraz z pogłębianiem wiedzy o historii Polski. Dla Anety Hejak z Kotunia, uczestniczki oazy w Pile, patriotyzm to coś praktycznego: angażuje się w wolontariat i dba o kulturę słowa. Tym którzy wyśmiewają wiarę albo próbują zrozumieć, co jest takiego magnetycznego w Kościele, opowiada na czym to wszystko polega. A młodym z zagranicy z dumą opowiada o Polsce.

Czcij ojczyznę, czyli kochaj, opiekuj się, dbaj. Patriotyczna sztafeta modlitewna   Dla Anety Hejak z Kotunia patriotyzm to angażowanie się w wolontariat i dbałość o kulturę słowa Archiwum prywatne

Michał Benedysiuk z koszalińskiej parafii św. Kazimierza, jak mówi, kocha swój kraj z całego serca. Nie wyobraża sobie żyć na stałe poza nim, ani nie zgadza się na wolność narodu rozumianą jako "róbta, co chceta". Do tych wartości młodzi są kształtowani w charyzmacie ruchu założonego przez sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. – Zauważyłem, że ta trudna sytuacja w kraju paradoksalnie zaczęła mnie jeszcze bardziej popychać w stronę umiłowania liturgii oraz chęci życia na wzór Chrystusa Sługi – powiedział 26-latek. 

Gabrysię oaza uczy miłości do ojczyzny przez służbę drugiemu człowiekowi. – To nie jest jakaś wygórowana służba, ale drobne codziennie sprawy, zwłaszcza gdy daję się kierować miłością Bożą.

Kasia zrozumiała wartość patriotyzmu dzięki jednej z oazowych animatorek. – To tak, jakby przełożyć przykazanie „Czcij ojca swego i matkę swoją” na „Czcij ojczyznę swoją”. Czcij, czyli kochaj, opiekuj się, dbaj.

Czcij ojczyznę, czyli kochaj, opiekuj się, dbaj. Patriotyczna sztafeta modlitewna   Kasia Czapraga zrozumiała, że ojczyznę można czcić podobnie jak ojca i matkę. Archiwum prywatne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..