Dostępna jest w kościołach i punktach Caritas. Darczyńcy wypełnią je produktami spożywczymi i podarują ubogim diecezjanom.
W Światowym Dniu Ubogich, 15 listopada, startuje doroczna akcja Caritas pn. Torba charytatywna. Akcja polega na pobraniu torby zakupowej ze swojej parafii i wypełnieniu jej żywnością o przedłużonym terminie ważności oraz środkami czystości. Produkty z toreb charytatywnych dostarczonych z powrotem do parafii, trafią do najuboższych. Jak informuje Krystian Linnik z Centrum Wolontariatu Caritas, Caritas przygotowała w tym roku ponad 4 tys. toreb, które znajdą się w kilkudziesięciu parafiach w diecezji. Można je również zamawiać w sekretariacie Caritas diecezji.
Caritas zachęca do włączenia się w akcję także poprzez dystrybucję toreb w swoim środowisku. – To papież Franciszek zwrócił naszą uwagę, byśmy dostrzegali ludzką biedę, zauważali biednego człowieka, który jest w kryzysie - mówi ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Proponujemy, żeby zapytać właścicieli sklepów w swojej okolicy, czy nie zgodziliby się wystawić w widocznym miejscu w swoim sklepie toreb charytatywnych wraz z plakatami informacyjnymi, co należy z nimi zrobić. To byłaby wspaniała forma dotarcia do jak największej liczby darczyńców, a nie wątpimy, że w tak trudnym czasie, jaki obecnie przechodzimy w związku z pandemią, otwiera się wiele ludzkich serc. Nasza akcja mogłaby stać się konkretnym prostym sposobem praktykowania miłości bliźniego.
Tym bliźnim może być także ktoś znajomy. Wypełniona torba charytatywna nie ma bowiem wyznaczonego adresata. Spora część toreb trafi za pośrednictwem wolontariuszy Caritas do osób najbardziej potrzebujących w okolicy. Jednak można samemu zdecydować, komu się ją podaruje – i zamiast odnosić podarunek do parafialnego Caritasu czy kościoła, dostarczyć go samodzielnie do osoby, która naszym zdaniem potrzebuje takiego wsparcia.
– Apelujemy, by w tych działaniach wesprzeć wolontariat kryzysowy. By rozejrzeć się, w jaki sposób mogę się włączyć w akcję. Tu jest kilka działań do wyboru: zrobić zakupy, zająć się dystrybucją toreb, dostarczyć – przekonuje Krystian Linnik z Centrum Wolontariatu Caritas.