Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Apel o oddawanie osocza

Diecezjanie, którzy wyzdrowieli z COVID-19, zaproszeni są do oddawania osocza. Apel Naczelnej Rady Lekarskiej będzie można usłyszeć w kościołach.

Za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19, o oddawanie osocza. Jak czytamy w Apelu: "Badania naukowe potwierdzają, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu (…). Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się - nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia - do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa".

Do apelu przyłącza się także diecezja koszalińsko-kołobrzeska. Tę zachętę będzie można usłyszeć w najbliższym czasie w kościołach podczas ogłoszeń duszpasterskich i odczytać na parafialnych komunikatorach elektronicznych.

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

Należy spełnić następujące wymagania: wiek 18-65 lat, waga co najmniej 50 kg, minęło co najmniej: 28 dni od ustąpienia objawów po potwierdzonej przebytej chorobie COVID-19 lub 18 dni od zakończenia izolacji.

Poza tym obowiązują te same wymagania, jak wszystkich dawców krwi, m.in. należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych. W przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa  i krwiolecznictwa.

Osocze pobierane jest w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa na dwa sposoby:

  • Metodą plazmaferezy – podczas jednego zabiegu (jednego wkłucia) pobierana jest krew, która jest rozdzielana na osocze i pozostałe składniki, następnie przetaczana z powrotem do tej samej żyły. Służy do tego specjalistyczny sprzęt zwany separatorem. Ta metoda pozwala na uzyskanie do 750 ml osocza. Oddanie osocza trwa od 30 do 40 minut.
  • Z pobranej krwi pełnej, która następnie jest dzielona na osocze oraz krwinki czerwone i płytki krwi, które również mogą zostać wykorzystane w lecznictwie. Jednorazowo można uzyskać w ten sposób ok. 200 ml osocza. Oddanie krwi pełnej trwa ok. 10 minut.

Osocze można oddać w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa i ich oddziałach terenowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy