Nowy numer 29/2021 Archiwum

Zostało po świętach? Nie wyrzucaj! W Koszalinie ruszyła jadłodzielnia

Szafa od Serca działa od niedawna, ale już widać, jak bardzo była potrzebna w mieście.

Jadłodzielnia ruszyła już przed Bożym Narodzeniem, ale okres poświąteczny pokazuje dobitnie, jak bardzo jest potrzebna.

– Szafa jest pełna jedzenia. I to nie są jakieś nieapetyczne resztki. Popakowane, opisane z terminem przyrządzenia, wyglądające tak smacznie, że ślinka leci. Ludzie wkładają mnóstwo serca, żeby przyniesione przez nich jedzenie trafiło do kogoś, kto może go potrzebować – cieszy się Krystyna Tousty-Morzycka, pomysłodawczyni przedsięwzięcia. - I to jedzenie na bieżąco znajduje odbiorców, jest stała rotacja, nic się nie marnuje – mówi.

Szafa od Serca zlokalizowana jest w sąsiedztwie Domu Seniora przy ul. Leśnej w Koszalinie. 

Jadłodzielnia łączy w sobie zarówno działanie proekologiczne, jak i charytatywne.

Zasady jej funkcjonowania są proste: jeśli masz za dużo jedzenia, nie wyrzucaj, przynieś je do szafy, jeśli jesteś głodny albo potrzebujesz jedzenia dla innych – sięgaj śmiało.

– To problem nie tylko poświąteczny. Wyrzucamy do śmietnika około 9 mln ton jedzenia.

Ale święta pokazują wyraźnie, jak wiele z tego, co kupujemy i przygotowujemy trafia do śmietnika. Widzę to co roku na własnym przykładzie, że obiecuję sobie kupować zdecydowanie mniej, ale różnie to wychodzi. Teraz jest miejsce, w którym ktoś potrzebujący będzie mógł z tego skorzystać – przyznaje Teresa Krysztofiak, jedna z inicjatorek.

Do szafy zaglądają nie tylko najubożsi.

– Jadłodzielnia jest otwarta dla wszystkich. Myślę, że teraz może pojawić się więcej osób, których sytuacja nieco się pogorszyła w związku z pandemią. To niekoniecznie osoby, które korzystają z pomocy tak potrzebnych w mieście miejsc jak Dom Miłosierdzia czy Caritas. Szafa usytuowana jest w dyskretnym miejscu, co może ośmielić do korzystania z jej zasobów – wyjaśnia Krystyna Tousty-Morzycka.

Jeśli pomysł na dobre wpisze się w koszaliński krajobraz, inicjatorki będą myśleć o tym, jak zachęcić do podjęcia się podobnego przedsięwzięcia mieszkańców z innej części miasta.

Szafa od Serca otwarta jest codziennie, przy ul. Leśnej przy Domu Seniora. W Koszalinie jedzenie można przynieść także do Domu Miłosierdzia. Jadłodzielnie działają również w Słupsku, Szczecinku i Darłowie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama