Wystarczy kilku zapaleńców i można zainicjować działania ekologiczne w swoim środowisku. Caritas otwiera szkolenie dla wspólnot parafialnych i szkolnych Caritasów.
Parafialne i szkolne Caritasy, a także inne parafialne zespoły projektowe, mogą ubiegać się o fundusze na działania ekologiczne. Projekty startujące w konkursie Laudato si' mają szansę wygrać granty 12,5 tys. złotych (dla projektów parafialnych) i 4 tys. złotych (dla projektów szkolnych).
Jak zdobyć grant na działania ekologiczne? Warto zacząć od refleksji, z jakim ekologicznym wyzwaniem mierzy się lokalna społeczność. Co można zrobić, aby to zmienić? Takie pomysły, uwzględniające wskazówki papieża Franciszka zawarte w encyklice Laudato si', będą odpowiednimi inicjatywami?
Do tej pory w ramach projektu udało się stworzyć w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej m.in. Park św. Franciszka w Tymieniu, ogrody parafialne i szkolne w Niemicy, Różewie czy Szczecinku, mapę zanieczyszczeń i inne. Kolejne projekty powstaną niebawem: cysterny na deszczówkę, kompostowniki, ogrody, jabłoniowe sady, ekologiczne warsztaty i audiobook encykliki Franciszka - takie działania rozpoczęli parafianie w Polanowie, Jastrowiu, Jarosławcu, Koszalinie i Szczecinku.
Caritas zachęca kolejne parafie do udziału w konkursie na interesujący ekoprojekt. W tym celu zaprasza chętnych na szkolenie, jak taki projekt przygotować. Szkolenie odbędzie się w środę 27 stycznia na platformie internetowej. Zainteresowani mogą zgłosić swój udział w szkoleniu do 26 stycznia u Malwiny Giełdon, koordynatora diecezjalnego programu Laudato si' (tel.: 728 402 964 lub e-mail: mgieldon@caritas.org.pl.)
Inicjatywy są w szczególności skierowane do Parafialnych Zespołów Caritas, Centrów Wolontariatu Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. Zgłoszenia na ekoprojekty parafialne będą przyjmowane do 10 lutego (termin dla szkolnych Caritasów) lub 22 lutego (dla parafii).