Wiara, nadzieja i miłość to cnoty, które są podstawą chrześcijańskiej troski o bliźniego.
W dniach 12-14 lutego, u progu Wielkiego Postu, Caritas gromadzi na rekolekcjach swoich dorosłych wolontariuszy. Biblijnym spojrzeniem na cnoty teologalne dzieli się z uczestnikami trzech wideokonferencji ks. prof. Janusz Lemański. Nauczanie wieńczy Koronka do Bożego Miłosierdzia, a w niedzielę zakończy je Msza św. Transmisję ze spotkań, które odbywają się w kaplicy w centrali Caritas w Koszalinie, prowadzi telewizja internetowa Dobre Media.
Jak wyjaśnia dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Tomasz Roda, przedłużający się okres izolacji jest trudnym egzaminem dla wolontariuszy, zmagających się z różnymi ograniczeniami w działaniach charytatywnych, m.in. w pozyskiwaniu środków na rzecz potrzebujących, możliwości przeprowadzania akcji. - Problemem jest także brak integracji, tak ważnej dla grupy pochodzącej z tylu miejsc w diecezji, brak nowych pomysłów działania Caritas, wymiany doświadczeń, a także zawiązywania więzi czy choćby tak zwykłych spraw, jak wzajemne zainteresowanie swoim zdrowiem - wyjaśnia. - To wszystko umacnia wolontariat Caritas, dlatego obecnie bardziej niż dotąd potrzebujemy spotkać się na modlitwie, nauczaniu, Mszy św., choćby w ograniczonej formie - dodaje.
Tematem rekolekcyjnych rozważań są trzy cnoty boskie: wiara, nadzieja i miłość. - Są one owocem życia i nauczania, a przede wszystkim męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i są nam jako chrześcijanom zadane - wyjaśnia biblista ks. Lemański.
Rekolekcjonista uważa, że wolontariusze, również ze względu na pracę charytatywną, potrzebują lepszego zrozumienia, czym jest akt wiary, dlaczego pomagają, co jest ich nadzieją i czy czynią dobro ze względu na samego Chrystusa. - Można mieć wiarę i nadzieję, ale nie mieć miłości, a przecież ona jest więzią doskonałości. Wówczas naszym działaniom brak fundamentu, którym jest Pan Bóg, będący miłością - zauważa biblista. - To wszystko nabiera jeszcze większego znaczenia w czasach, kiedy deprecjonuje się wiarę, wartości, atakuje Kościół - podkreśla.
Transmisja online odbywa się na profilu facebokowym Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz na kanale YouTube w dniach 12-14 lutego codziennie o godz. 18.