W 76. rocznicę ponownego włączenia miasta w granice Polski pilanie dziękowali Bogu. Także przy niezwykłym obrazie - wotum wdzięczności pilskiej młodzieży.
W kościele św. Stanisława Kostki w Pile znajduje się niezwykły obraz Maryi. Przypomina o tym, że po 173 latach od I rozbioru miasto w końcu wróciło do Polski i jest wyrazem wdzięczności młodych pilan.
– Bogu niech będą dzięki za każde dobro, które dokonało się w naszym mieście w jego powojennej historii. Widzialnym świadectwem wiary ludu Bożego jest obraz Matki Bożej Pilskiej, który znajduje się w prezbiterium naszej świątyni – przyznaje ks. Piotr Zieliński, wikariusz z parafii św. Stanisława Kostki.
Obecnie jeden z pilskich kościołów parafialnych dawniej był świątynią pomocniczą i użytkowany był jako szkolny. W niedzielny poranek gromadzili się tu na Eucharystii sprawowanej przez o. Ireneusza Nowaka OFMCap młodzi ludzie. To właśnie prefekt podsunął młodzieży pomysł o ufundowaniu brakującego w świątyni wizerunku Matki Bożej.
– W archiwum parafialnym znajduje się relacja pani Wirginii Majerskiej, gdzie m.in. możemy przeczytać, iż o. Ireneusz poprosił miejscowego malarza, któremu podobno pozowała pewna pilanka, aby namalował wizerunek Maryi dla kościoła nad Gwdą. Członkowie Sodalicji Mariańskiej zorganizowali zbiórkę pieniędzy na nowy obraz – opowiada ks. Piotr Zieliński.
Podczas poświęcenia wizerunku Matki Bożej w kościele szkolnym ojciec prefekt powiedział: „Ten obraz został ufundowany przez młodzież pilską w hołdzie Maryi jako wotum wdzięczności za powrót Piły do macierzy”.
– Działo się to w 1948 r., a my dzisiaj jesteśmy duchowymi spadkobiercami tamtego wydarzenia – dodaje pilski duszpasterz.