W rozpoczynającą Tydzień Biblijny niedzielę wierni wałeckiej parafii św. Antoniego po każdej Mszy św. mieli okazję zasłuchać się w Ewangelię Janową. W ten, choć ograniczony pandemią, sposób obchodzili dzień, w którym Kościół szczególnie zachęca do lektury słowa Bożego.
W kościele i przed monitorami, w rodzinnym gronie i podczas lektury indywidualnej - w Niedzielę Biblijną nie sposób nie spędzić trochę czasu ze słowem Bożym.
- Czytanie Pisma to wspaniała przygoda. Jak bardzo serce zostaje poruszone, kiedy dajemy Bogu czas i zgłębiamy Słowo? Jak coraz bardziej oświetla ono nasze wybory, decyzje, sposób patrzenia na rzeczywistość, jak łagodnieją nasze obyczaje? Jeśli nie spróbujesz, nie mów, że to nic nie da - przekonywał br. Waldemar Korba, proboszcz wałeckiej wspólnoty, namawiając wiernych w kościelnych ławkach i przed monitorami komputerów, by sięgać po Biblię. W kilku praktycznych wskazówkach podpowiadał też jak czytać, żeby lektura była owocna.
- Pierwsza rzecz, to trzeba zarezerwować czas. Samo się nie przeczyta. Trzeba pozwolić Bogu, by oświecał nasz umysł - wyjaśnia duszpasterz.
Warto wezwać Ducha Świętego, by wprowadzał czytającego w rzeczywistość Słowa, a potem czytać kilka razy wybrany fragment, najlepiej na głos. To, co szczególnie zaintrygowało, podkreślić.
- Nie sprofanujemy Biblii podkreślając to, co nasz szczególnie dotyka. Oby ona była cała pozakreślana! Bo to znaczy, że jest czytana, że Pan Bóg do nas mówi - dodaje z uśmiechem.
Zachęca też do sięgania po komentarze, które pozwolą lepiej rozumieć przeczytaną lekturę. - Potem zadajmy sobie pytanie: co Bóg mówi do mnie, do wydarzeń, które przeżywam, do tego, co mnie nurtuje, gnębi, czego nie rozumiem? Co Ty, Boże, chcesz mi teraz powiedzieć? Jakie światło masz dla mnie?” - podpowiada kapucyn.
Od 13 lat w Kościele w Polsce Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II promuje inicjatywę przeżywania III Niedzieli Wielkanocnej i następującego po niej tygodnia jako Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego. W tym roku uczestników prowadzi hasło "Zgromadzeni na świętej Wieczerzy". W wielu wypadkach pandemiczne ograniczenia spowodowały, że zaplanowane z tej okazji wydarzenia i inicjatywy zostały odwołane. Część z nich odbywa się w ograniczonej formie lub w przestrzeni wirtualnej na profilach i stronach internetowych poszczególnych parafii.