Po raz pierwszy Caritas diecezjalna włącza się w obchody obchodzonego 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi.
Tego dnia łączącego ludzi, którym na sercu leży ochrona środowiska naturalnego, Caritas promuje działania realizowane od kilku lat na terenie Pomorza Środkowego, których założeniem jest wcielanie w życie przesłania encykliki Laudato si’ Franciszka. Wśród nich znajdują się projekty dotyczące ochrony środowiska, zasobów wodnych, czystości powietrza, przetwarzania niewykorzystanych dóbr (żywności, odzieży), tworzenia miejsc przyjaznych lokalnej społeczności (parki, ogrody), uświadamiania w zakresie ekologii integralnej (szkolenia, warsztaty), segregacji śmieci.
– Świętowanie rozpoczęliśmy już w zeszłym tygodniu, rozpoczynając akcję Siejesz-Jesz, która ma zachęcić diecezjan, a zwłaszcza tych najmłodszych, do samodzielnej hodowli warzyw, ziół w domowych i balkonowych ogródkach – mówi Malwina Giełdon, diecezjalny koordynator projektów ekologicznych. – Sianie rozpoczęliśmy od warzywnika w siedzibie Caritas, pierwsze rośliny już zaczynają kiełkować.
Caritas zaprasza do śledzenia postępów w tworzeniu warzywnika na jej kanałach w mediach społecznościowych. Ponadto otwiera zapisy do udziału w akcji. – Wszystkim chętnym wyślemy nasiona warzyw i ziół, które można sadzić w okresie wiosennym, na przykład sałatę, szpinak czy rzodkiewki – proponuje M. Giełdon.
Zwieńczeniem Tygodnia Ziemi będzie w spotkanie tworzącej się wspólnoty Laudato si’ w Ośrodku Charytatywnym Caritas w Ostrowcu koło Wałcza. Odbędzie się ono w sobotę 24 kwietnia. W programie spotkania znajduje się Msza św., konferencja o. Cordiana Szwarca OFM, animatora krajowego projektów Caritas Laudato si’, otwarcie łąki kwietnej, prelekcja edukatorów Nadleśnictwa Płytnica na temat wpływu owadów zapylających na naszą przyrodę. Uczestnicy będą również mogli wziąć udział w spływie kajakowym rzeką Rurzycą, a także posilić się roślinnymi potrawami.