Nowy numer 22/2023 Archiwum

Święty pomost

Po raz piąty członkowie diaspory przybyli na Górę Polanowską. Centralnym wydarzeniem było pobłogosławienie pomnika św. Grzegorza z Nareku, mistyka i doktora Kościoła powszechnego.

Dwie połowy kamienia

Dla twórcy pomnika to kolejny symbol łączący Polaków i Ormian, przede wszystkich tych mieszkających na Pomorzu Środkowym, ale i rozsianych po całym kraju. – W ubiegłym roku nie mogłem przyjechać na Świętą Górę. Zatrzymała nas pandemia. Myślałem długo, co jeszcze mógłbym zrobić. Nie mogłem spać, zastanawiając się, kogo upamiętnić, kogo wybrać, bo tych postaci łączących Ormian i Polaków jest wiele. Zdecydowałem, że najlepszy będzie św. Grzegorz z Nareku – święty zarówno naszego Kościoła, jak i waszego, katolickiego – przyznaje Grigor Aslanian.

Jego dziełem jest również stojący tuż obok chaczkar. Kamień, z którego go wykonano, to druga połowa tego, który wykorzystał artysta do stworzenia pomnika św. Grzegorza. Pęknięty na pół głaz znalazł w lesie Marek Mazik. – Święta Góra jest miejscem, które jednoczy Wschód z Zachodem, człowieka z człowiekiem. Kiedy dowiedziałem się o rzezi Ormian, pomyślałem że trzeba znaleźć miejsce na upamiętnienie tego wydarzenia. To tutaj było najlepsze. Wtedy też poznałem rodzinę Aslanianów, a jak wiadomo, nie ma w życiu przypadków. Nie przypadkiem też, kiedy stawialiśmy chaczkar, papież ogłosił św. Grzegorza doktorem Kościoła – opowiada polski przyjaciel ormiańskiej diaspory, który pomaga w organizowaniu wydarzeń łączących oba narody.

Dwie połowy kamienia to także symbol przyjaźni, bez której – jak mówią zarówno ormiańscy, jak i polscy uczestnicy pielgrzymki – nic nie udałoby się zbudować. – W taki dzień jak dzisiaj czuję, że wszyscy Ormianie tutaj jesteśmy Polakami, a każdy Polak jest dla nas jak brat Ormianin. Nasze serca biją tak samo – mówi wzruszony Grigor Aslanian. Członkowie ormiańskiej diaspory zjeżdżają się na Świętą Górę Polanowską w pierwszą sobotę czerwca. Wydarzeniu religijnemu towarzyszy także spotkanie z kulturą, tradycją i kuchnią armeńską. Inicjatorami pielgrzymki jest koszalińska rodzina Aslanianów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast