Nowy numer 11/2024 Archiwum

Jak wrócić do wolontariackiej rzeczywistości? Pielgrzymka Szkolnych Kół Caritas

Młodzi diecezjanie usłyszeli o wolontariacie Caritas w Europie i na Bliskim Wschodzie.

15 czerwca odbyła się w Warszawie Pielgrzymka Szkolnych Kół Caritas. Do stolicy dotarło  kilku pielgrzymów, pozostali pielgrzymowali zdalnie, w niektórych szkołach zorganizowano wspólne uczestnictwo w transmisji.

Jak wyjaśnia ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji, ze względu na reżim sanitarny wciąż jest niemożliwe zorganizowanie tak dużego spotkania dla młodzieży w jednym miejscu, stąd propozycja, by wykorzystać łącza zdalnej komunikacji i przenieść się do studia Caritas w Warszawie. Dzięki możliwości spotkania z ciekawymi gośćmi, niesprzyjające okoliczności wykorzystano do wzmocnienia działań skierowanych poza diecezję i Polskę.

- W Centrum Wolontariatu w Warszawie przygotowaliśmy spotkania ze specjalistami, którzy opowiedzieli o akcjach polskiej Caritas na rzecz ludzi w innych krajach, w tym tych, które podejmowali także nasi młodzi wolontariusze - mówi Klaudia Urbaniec z Caritas diecezji.

W programie znalazły się warsztaty o wolontariacie, które poprowadził o. Cordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska. Rozmawiano o akcjach, które udało się zrealizować w czasie pandemii i o planach powrotu do regularnej wolontariackiej rzeczywistości.

Agnieszka Zarzyńska, koordynatorka Caritas Europa ds. wolontariatu Young Caritas, przedstawiła miejsca w Europie, w których "młody" Caritas działa najprężniej. Podpowiadała, w jaki sposób z formacji Young Caritas za granicą mogą skorzystać Polacy.

Sylwia Hazboun, koordynator projektów zagranicznych Caritas, ekspert CP ds. Bliskiego Wschodu, opowiedziała o programie na rzecz Syrii pn. "Szkoła szkole". Wyjaśniła, jak obecnie wygląda edukacja w syryjskich szkołach i czego najbardziej potrzebują tamtejsi uczniowie.

- Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się wszyscy razem w jednym miejscu, jak to się działo w poprzednich latach. Wiemy, że te duże pielgrzymki były umocnieniem dla wolontariuszy, wpływały na atrakcyjność szkolnego wolontariatu, a przede wszystkim były formą podziękowania młodzieży za działania, jakie podejmowali w danym roku - podsumował ks. Tomasz Roda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy