W Domu Samotnej Matki odbył się warsztat pt. "Zapanuj nad portfelem, mądrze wydawaj".
Lipcowa edycja trwających od marca warsztatów w Domu Samotnej Matki w Koszalinie odbyła się pod wspólnym tytułem „Wspieranie rodziny przeżywającej trudności". W ramach cyklu rozmawiano o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i marnotrawieniu żywności. 28 lipca warsztat pt. „Zapanuj nad portfelem, mądrze wydawaj” poprowadziła Magdalena Grajewska z Fundacji SMS z Nieba, specjalizująca się w prowadzeniu Biblijnych Kursów Finansowych w ramach Akademii Rozwoju Talentów.
Jak wyjaśnia M. Grajewska, wiedza o panowaniu nad budżetem, która podczas pełnego cyklu Biblijnego Kursu Finansowego zajmuje 10 spotkań, to nie tylko przyswajanie informacji, ale też praca własna, polegająca zarówno na obserwacji i notowaniu nawyków dysponowania pieniędzmi, jak i rozważania odpowiednich fragmentów Biblii.
– Problemy finansowe to realna sytuacja wielu Polaków, którzy z jednej strony są zadłużeni, choćby z tego powodu, że prowadzą konsumpcyjny styl życia oraz że w ogóle od dziecka nie są nauczeni zarządzania finansami – stwierdza prowadząca.
Multimedialną prezentację otworzyła sentencja "Mój portfel jest jak cebula, ilekroć go otwieram, chce mi się płakać". Kilkanaście uczestniczek spotkania dowiedziało się, w jaki sposób panować nad domowym budżetem. Jednym ze sposobów jest rejestrowanie i planowanie wydatków.
Magdalena Grajewska przygotowuje kursy finansowe. Już jesienią zaproponuje program autorski. Katarzyna Matejek /Foto GośćMagdalena Grajewska zaleca styl życia nie na kredyt, lecz z oszczędności. Pomagają w tym różne zabiegi, choćby ograniczenie używania kart płatniczych, a częstsze płacenie gotówką. – Na początek zalecam ćwiczenie polegające na prowadzeniu rejestru wydatków przez trzy miesiące. Dopiero przy skrupulatnym zapisywaniu nawet najmniejszych sum, można się zorientować, na co wydaję pieniądze i gdzie mogę wprowadzić oszczędności.