Koszalińsko-Kołobrzeski

Seminarium Krajowe SESA

W Centrum Ewangelizacji i Modlitwy na Wzgórzu Miłosierdzia w Stryszawie trwa IX Seminarium Krajowe Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA). Uczestnikami są również ewangelizatorzy z naszej diecezji.

Od czwartku 12 sierpnia w Stryszawie na Wzgórzu Miłosierdzia trwa Seminarium Krajowe Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja Polska pod hasłem: “Miej(my) odwagę marzyć!”. Zaproszonymi prelegentami w tym roku są kard. Konrad Krajewski, abp Grzegorz Ryś, bp Andrzej Siemieniewski, bp Artur Ważny, José Prado Flores, Marcin Zieliński i Karol Sobczyk.

Wśród uczestników, którzy zjechali się nie tylko z całej Polski, ale także spoza jej granic, jest trzyosobowa reprezentacja Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

- Odbywające się raz do roku seminarium pozwala nam zweryfikować, czy idziemy linią wyznaczoną przez Kościół. Nasza formacja kieruje nas do dokumentów Kościoła, w których szukamy odpowiedzi na to, czego oczekuje od nas papież w tym konkretnym czasie, jaką drogą powinni pójść ewangelizatorzy i ci, którzy ewangelizatorów przygotowują - wyjaśnia ks. Rafał Jarosiewicz, dyrektor koszalińskiej SNE.

Seminarium Krajowe SESA   Uczestnikami są również reprezentanci SNE Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. SNE Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

Seminarium krajowe jest tez okazją do budowania relacji i jedności pomiędzy szkołami lokalnymi, wymiany doświadczeń, dzielenia się owocami posługi ewangelizacyjnej i wspólnego planowania kolejnych działań i inicjatyw.

- To odkrycie drogi dla swojej szkoły, tego, co będziemy proponować w swoich diecezjach, bo te propozycje się różnią. Inaczej wygląda posługa w Warszawie, a inaczej w Koszalinie. Trzeba te propozycje zaadaptować do warunków swojej diecezji - dodaje ks. Jarosiewicz.

To szczególnie ważne w nowej rzeczywistości, z którą mierzy się również Kościół.  

- To spotkanie ma obudzić w nas te wszystkie marzenia, pragnienia i tęsknoty, które pandemia przyćmiła. Wymusiła też zupełnie nowe podejście do posługi. Dzisiaj abp Ryś mówił, że pandemia nie spowodowała, że ludzie odeszli od Kościoła, tylko odsłoniła poziom naszej religijności. Wiele osób przychodziło do kościoła tylko z przyzwyczajenia, z nawyku. Kiedy ograniczono dostęp do świątyń, wyrobił się nowy nawyk - niechodzenia do kościoła. Nawyki to za mało, żeby wejść w relację z Bogiem. W wielu przypadkach naszym problemem jest niemierzenie się z problemami. A brak konfrontacji z problemami wpływa na nasz sposób głoszenia - uważa szef koszalińskiej SNE.

Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja powstały w 1980 r. w Meksyku. Obecnie działają w około 70 krajach na 5 kontynentach. Założycielem SESA jest świecki ewangelizator José Prado Flores.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..