20 laptopów trafiło do dzieci z rodzin pokrzywdzonych przestępstwem. Wcześniej Caritas ugościła blisko 70 dzieci na koloniach.
9 Punktów Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem od kilku lat monitoruje w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej sytuację w rodzinach dotkniętych skutkami przestępstw. Jednym z rozpoznanych problemów są wydatki na cele edukacyjne, szczególnie na zakup sprzętu elektronicznego, który w ostatnich latach okazał się podstawowym narzędziem do zdalnej komunikacji ze szkołą.
Na progu nowego roku szkolnego Caritas obdarowała 20 rodzin laptopami i wyprawkami szkolnymi. Łącznie pomoc trafiła do 32 rodzin. Laptopy sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
– Zweryfikowaliśmy sytuację materialną rodzin pokrzywdzonych przestępstwem, biorąc pod uwagę m.in. wielodzietność i rodzaj przestępstwa, jakim rodzina została pokrzywdzona – mówi Karolina Gargas z centrali Caritas w Koszalinie. – Laptopy trafiły do 20 rodzin i będą służyły obdarowanym dzieciom i ich uczącemu się rodzeństwu.
Tego lata Caritas wsparła podopiecznych Punktów Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem przyjmując dzieci i młodzież na kolonie. W lipcu w swoim ośrodku wypoczynkowo-rekolekcyjnym w Kołobrzegu Caritas gościła 22 dzieci i młodzieży, zaś w sierpniu w Ostrowcu – 46 uczestników.
– Celem tych działań jest złagodzenie skutków przestępstw, którym rodziny zostały dotknięte. Na przykład podczas kolonii, oprócz form odnawiających więzi rówieśnicze nadszarpnięte podczas lockdownu, zapewniliśmy uczestnikom wsparcie specjalistów w dziedzinie psychologii – wyjaśnia Karolina Gargas. – Pomoc, której w ramach tego projektu Caritas udziela osobom pokrzywdzonym, jest bezcenna i bardzo potrzebna. Przekonujemy się, że wywołuje to uśmiech, daje nadzieję i poczucie bezpieczeństwa.
Spotkanie odbyło się 26 sierpnia w CEF w Koszalinie, towarzysząc finałowi akcji "Tornister pełen uśmiechu". Zorganizowano je w ramach projektu "Sprawiedliwość – kompleksowe wsparcie dla pokrzywdzonych, świadków oraz osób im najbliższych" współfinansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
W diecezji działa 9 Punktów Pomocy Pokrzywdzonym: w Koszalinie, Szczecinku, Kołobrzegu, Sianowie, Darłowie, Białogardzie, Połczynie-Zdroju, Wałczu i Złocieńcu. Informacje o adresach, danych kontaktowych i dyżurach osób pierwszego kontaktu w punktach pomocy można znaleźć na stronie internetowej Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Dostępny jest również telefon całodobowy, 7 dni w tygodniu: +48 532 460 213.