W duchu wdzięczności rolnikom za pracę odbyło się 29 sierpnia w Bobolicach ogólnopolskie święto "Wdzięczni polskiej wsi".
Uroczystość pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego zainaugurowała Msza św. sprawowana na ołtarzu polowym. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Przybyli na nią m.in. premier, przedstawiciele rządu, samorządów oraz organizacji rolniczych.
W homilii bp Dajczak poruszył temat wdzięczności za plony ziemi. – Święto zbiorów jest świętem pokornej wdzięczności, ponieważ jest przeżywane ze świadomością, że chleb jest owocem ludzkiego trudu, ale również darem – powiedział bp Dajczak.
Biskup zauważył, że rolnictwo od pokoleń uczyło człowieka sztuki przewidywania, ofiarnej pracy, pokory i wdzięczności za dar chleba. – Dzisiaj chcemy z szacunkiem spojrzeć na ręce ludzi, którym zawdzięczamy nasz codzienny chleb i podziękować im za pracę i miłość do ziemi ojczystej. Dziś mówimy im dziękuję, bo wdzięczność jest istotą tego święta. Nie ma dożynek bez postawy wdzięczności – powiedział kładąc zarazem nacisk na gotowość dzielenia się dobrami z innymi.
Pasterz diecezji wskazał, że w darze ziemi zawarta jest tajemnica tego, kim jest człowiek – obraz pięknego wzrostu lub ziemi leżącej odłogiem. Przypomniał w ten sposób sens przynoszenia pięknych plonów do ołtarza – symbolizujących niełatwy proces stawania się człowiekiem.
Uprawianie roli kaznodzieja wiąże z nadzieją na plon, zarazem ten dosłowny, jak i w odniesieniu do życia ludzkiego. Według niego człowiek, który ma nadzieję, uprawia rolę, zaś człowiek bez nadziei marnuje ziarno.
– W tym roku zboże już dojrzało, zostało zebrane. Powtarza się wielki cud rozmnażania chleba, chociaż niejednokrotnie zbyt mało to doceniamy, jakbyśmy byli niedostatecznie wdzięczni. Rolnicy znowu sieją, a to znaczy, że mają nadzieję, że nasza polska ziemia rodzi chleb. Ten tegoroczny bochen chleba trzeba będzie sprawiedliwie podzielić. Jak to zrobić? – zapytał biskup i odpowiedział słowami św. Jana Pawła II: – Solidarność to znaczy człowiek jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. Więc nigdy jeden przeciw drugiemu.
Na zakończenie Eucharystii celebrans pobłogosławił wieńce żniwne. Po liturgii barwny korowód przeszedł w kierunku dużej sceny, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie uroczystości. Wręczono także medale z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz "Meritis pro Familia". W części rozrywkowej odbyły się koncerty i występy zespołów ludowych.