Nowy numer 38/2021 Archiwum

Sprzed bazyliki do litanii, czyli historia pewnego zdjęcia

Zdjęcie to zostało zrobione 17 sierpnia 1975 roku w Kołobrzegu. Jego wydźwięk od najbliższej niedzieli będzie już zupełnie inny. To jedno z najbardziej niezwykłych zdjęć z historii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Czasami niektóre zdjęcia swoje prawdziwe znaczenie zyskują dopiero po latach. W momencie, gdy są wykonywane, fotograf, który naciska spust migawki, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest świadkiem wydarzenia o znaczeniu przekraczającym to, co ogląda przez wizjer.

Tak można powiedzieć o fotografiach z uroczystości 975-lecia metropolii gnieźnieńskiej i biskupstwa w Kołobrzegu, które odbywały się w sierpniu 1975 roku. Przy polowym ołtarzu ustawionym obok wciąż odbudowywanej bazyliki kołobrzeskiej widać dwóch kardynałów: Karola Wojtyłę, który przewodniczy Eucharystii oraz Stefana Wyszyńskiego, który wygłasza kazanie.

Już wtedy były to wielkie postacie i niekwestionowane autorytety. Jednak dzisiaj, aby opisać to, co te archiwalne zdjęcia przedstawiają, trzeba wejść na zupełnie inny poziom. Raczej nikt wtedy nie zdawał sobie sprawy z tego, że przy ołtarzu pod bazyliką stało dwóch wielkich pasterzy, którzy zostaną wyniesieni na ołtarze Kościoła powszechnego, dołączając do grona świętych i błogosławionych.

Owszem, wspólnych zdjęć papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia jest sporo. Jednak takich, wykonanych w kontekście diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej – zaledwie kilka, właśnie z tamtych sierpniowych dni.

Więcej o pomorskich śladach błogosławionego prymasa w najnowszym numerze Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama