Jesteś w trudnej sytuacji? Czujesz się samotny? Nie widzisz sensu życia? Neokatechumenat rusza w Koszalinie z cyklem katechez, które pomogą znaleźć sens życia, braci i bliskość Boga.
Cykl katechez dla dorosłych i młodzieży to propozycja wspólnoty neokatechumenalnej działającej przy parafii franciszkańskiej w Koszalinie. Katechezy ruszą 28 września i potrwają do końca listopada; będą głoszone we wtorki i czwartki po Mszach św. rozpoczynających się o godz. 18 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie (ul. Franciszkańska 1).
– Wszystkich, którzy chcą poznawać Boga, tych, którzy czują się samotni, niekochani, którzy przeżywają trudności, cierpią, którzy poszukują prawdy, zapraszam bardzo serdecznie na katechezy neokatechumenalne – mówi Joanna Szutowicz, która wraz z mężem Dariuszem należy do ekipy prowadzącej katechezy w koszalińskiej parafii ojców franciszkanów.
Jak zaświadcza pani Joanna, dla niej i jej małżeństwa lata spędzone w tej wspólnocie okazały się błogosławieństwem. – Do Neokatechumenatu trafiliśmy kilkanaście lat temu po namowie męża, który uczestniczył właśnie w takich katechezach – mówi Joanna Szutowicz. – Był to dla naszego małżeństwa i rodziny trudny czas, a we wspólnocie doświadczyłam i nadal doświadczam, jak Pan Jezus przeprowadza mnie, moją rodzinę i przyjaciół przez życie, dając swoje słowo, wspierając sakramentami. Zobaczyłam, jak miłość Jezusa, z zupełnie obcych i tak bardzo różnych od siebie osób, tworzy wspólnotę braci i sióstr. Bóg w ten sposób objawia nam swoją miłość i moc.
Droga Neokatechumenalna (zwana powszechnie Neokatechumenatem) to katolicka wspólnota promująca odnowę życia parafialnego w duchu Soboru Watykańskiego II. Składa się ona z małych wspólnot, tworzonych przy parafiach za zgodą biskupa i proboszcza.
Droga została zainicjowana przez malarza Kiko Argüello i chemiczkę Carmen Hernández oraz ks. Mario Pezziego. Początki Drogi są bardzo ciekawe i pokazują działanie Ducha Świętego w kościele. Pierwsza wspólnota powstała w barakach, gdzie zamieszkał Kiko, w slamsach Madrytu, a tworzyli ją ubodzy, osoby odrzucone przez innych, z „marginesu społecznego”. Życie wśród tych osób, czytanie słowa Bożego, modlitwa, dzielenie się swoją codziennością, wspólnie spędzany czas, a przede wszystkim otwarcie na Boga doprowadziły do narodzin wspólnoty. Fundamentem każdej wspólnoty jest trójnóg: słowo Boże, liturgia, wspólnota, będące drogą do braterskiej komunii i dojrzałej wiary.
Statut Drogi Neokatechumenalnej został zatwierdzony w 2008 r. przez Papieską Radę do spraw Świeckich. Neokatechumenat jest obecny w 134 krajach na pięciu kontynentach, istnieje 21 300 wspólnot w 6270 parafiach, a w naszej diecezji jest 30 wspólnot.