Przed nami jeszcze koncerty, spektakl, projekcje filmowe, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.
W Sławnie od 10 do 17 października odbywają się wydarzenia kulturalne i religijne pod hasłem "Nie lękajcie się". To pierwszy w historii Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w tym mieście. W programie znalazły się koncerty muzyki religijnej, klasycznej i rapu, spektakl, wykład psychologa, projekcja filmu i spotkanie z reżyserem, konkurs plastyczny.
Pomysłodawcami wydarzenia są Rycerze Kolumba, działający przy parafii Wniebowzięcia NMP w Sławnie. – Zareagowaliśmy na pomysł księdza proboszcza, który myślał o tym od kilku lat – mówi Laurence Cherni, Wielki Rycerz Kolumba. Podczas dłuższego pobytu za granicą miał okazję obserwować podobne imprezy inicjowane w parafiach nawet kilka razy do roku. – Widziałem też dodatkowe plusy: zaangażowanie ludzi, ożywienie parafii. Myślę, że może się to udać i u nas.
– Parafia to wspólnota, czyli życie w wielu wymiarach: nie tylko liturgia, poznawanie Boga i caritas, ale też życie społeczne i kulturalne. Tego nam dotąd brakowało, stąd pomysł, by dać ludziom oddychać Panem Bogiem w inny sposób – mówi ks. Leszek Szurek, proboszcz parafii Mariackiej. Jak zapewnia, jest ona nie tylko domem otwartym dla wszystkich, ale realizowane tu inicjatywy społeczno-kulturalne angażują wiele osób. Ponadto niektóre imprezy Tygodnia odbywają się w Sławieńskim Domu Kultury i, jak podkreśla z wdzięcznością proboszcz, całe wydarzenia uzyskało wsparcie wielu sponsorów, urzędu miasta, placówek kulturalnych i oświatowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje bp Edward Dajczak. Patronat medialny – "Gość Niedzielny".
Jedną z pierwszych propozycji Tygodnia był wykład ks. Adama Falewicza pt. "Jak sobie radzić z lękiem i stresem?" wygłoszony 11 października w kościele. Wychodząc z założenia o wartości psychoedukacji, posługujący w naszej diecezji terapeuta oraz wykładowca psychologii na Uniwersytecie Szczecińskim pomagał słuchaczom zrozumieć, że lęk pomaga człowiekowi radzić sobie z trudnościami i niebezpieczeństwem, jednak to rola niejednoznaczna: zbyt duża ilość lęku pobudza organizm do stresu. – To może mieć zgubne skutki w funkcjonowaniu człowieka – wyjaśniał ks. Falewicz. Podczas wykładu podpowiadał, jak sobie z tym radzić. – Konfrontacja z własnym lękiem, zmierzenie się z nim, jest najlepszym sposobem radzenia sobie. Jednak warto wiedzieć także, kiedy ta walka przynosi więcej strat aniżeli zysków i należy się z niej wycofać.
Ks. dr. Adam Falewicz podczas wykładu w kościele pw. Wzniebowzięcia NMP w Sławnie. Katarzyna Matejek /Foto GośćKs. Falewicz jest przekonany, że psychoedukacja nawet na podstawowym poziomie jest pomocna. – Choćby dlatego, że niekiedy stosujemy niekorzystne strategie radzenia sobie, wytracające nasze zasoby. Zauważam, że ludzie, często także ci zaangażowani w Kościele, obawiają się poprosić o pomoc profesjonalistę – lekarza psychiatrę czy psychologa – przez co sobie szkodzą. Naszą misją jest więc zachęcić ich do tego i odczarować taką formę pomocy, bo ona często nie tylko poprawia jakość życia, ale też relację do Pana Boga.