Do tegorocznej akcji Caritas zwanej popularnie "awokado" przystąpiło 15 szkół z terenu diecezji.
W 2021 roku 15 Szkolnych Kół Caritas zdecydowało się przeprowadzić w szkołach zbiórkę funduszy, z których sfinansowany zostanie zakup sadzonek drzewek awokado, rodzących owoce zasobne w składniki odżywcze i będące pożądanym elementem diety w Afryce. Polskie dzieci i młodzież przeprowadziły w tym celu w swoich szkołach kiermasze różnych produktów lub kwesty do puszek. Koszt jednej sadzonki to 35 złotych.
Podsumowując tegoroczną edycję "Drzewa życia dla Rwandy", której finał przypada na koniec grudnia, Krystian Linnik, koordynator Caritas, przyznał, że choć spotkała się ona z mniejszym odzewem niż przed dwoma laty, nadal inspiruje uczniów, o czym świadczy duże zaangażowanie tych kół Caritas, które zdecydowały się rozpropagować ją w swoich szkołach.
– Ta akcja jest wartościowa między innymi dlatego, że nie dajemy wolontariuszom szczegółowych wytycznych, jak powinni ją zorganizować, jedynie dostarczamy materiały promocyjne i nalepki z logo akcji dla każdego darczyńcy. To sami uczniowie decydują, co chcą zrobić, żeby zebrać jak najwięcej pieniędzy. I oni chcą to robić. Jedni pieką ciasta i spieniężają je na szkolnych kiermaszach, inni wykonują ozdoby świąteczne, inni po prostu kwestują. Ogólnie - dzieciom i młodzieży zależy im na tym, żeby wspomóc rówieśników z Afryki, bo ta inicjatywa rzeczywiście pobudza wyobraźnię miłosierdzia - mówi Krystian Linnik.
Caritas diecezjalna od 2019 roku współpracuje z ks. Zdzisławem Prusaczykiem SAC, misjonarzem posługującym w sanktuarium Notre Dame w Kibeho w Rwandzie. Pierwszą edycję "Drzewo życia dla Rwandy" podjęło wówczas ponad 30 szkolnych Caritasów. W krótkim czasie zebrano ponad 80 tys. zł. Obecnie pomysłodawcy akcji myślą o rozwinięciu jej o owoce cytrusowe.