Jak rozpowszechniać katolicką naukę społeczną - zastanawiali się członkowie wspólnoty Emmanuel.
Do koszalińskiego CEF przyjechali członkowie wspólnoty Emmanuel z zachodniej Polski. Tematem rozpoczętego 15 stycznia weekendu formacyjnego był Kurs Zacheusza, oparty na katolickiej nauce społecznej i cieszący się zainteresowaniem w wielu krajach od 2005 roku. Na przykładzie tematu "Udział w dziele stworzenia" uczono członków Emanuela, w jaki sposób "Zacheusz" może stać się narzędziem ewangelizacji.
- To jest mocna formacja, która ma prowadzić do nawrócenia, osobistego spotkania z Bogiem - powiedziała Anna Bochniarz, która wraz z mężem Pawłem przygotowała polską edycję "Zacheusza". - Ten kurs uczy sztuki chrześcijańskiego życia.
A przy okazji również prawideł dialogu. - Dialogu nacechowanego szacunkiem i miłością na tematy, które są obecnie trudne i kontrowersyjne - zaznacza Paweł Bochniarz. - W czasach polaryzacji stanowisk to dodatkowa wartość.
Uczestnicy weekendu ćwiczyli umiejętności prowadzenia tematycznych dyskusji. Ważnym elementem było podsumowanie wnioskowania. Moderatorzy pomagali rozmówcom dostrzec, że poprzez choćby niepozorną pracę człowiek stale współpracuje z Bożym dziełem stworzenia.
Karolina i Piotr Grandowie, para animatorska, dzięki "Zacheuszowi" poznają i zgłębiają katolicką naukę społeczną. - Przez jej pryzmat przyglądamy się naszemu życiu i to jest fascynujące, a indywidualne ćwiczenia mobilizują nas do refleksji nad konkretnymi sytuacjami - mówią małżonkowie.
Wśród zalet kursu Alicja Sośnicka z Koszalina wymienia jego formułę. - "Zacheusz" nie sprowadza się do wykładów, to praktyczna metoda formacji duchowej. Jego istotą jest przeniesienie katolickiej nauki społecznej do życia. Podane konkretne sposoby, oparte na doświadczeniu innych ludzi, prowadzą uczestnika do uświęcenia. To propozycja dla każdego wierzącego, któremu zależny na spójności jego życia - zaznacza animatorka.
Podczas weekendu w Koszalinie podjęto też temat akompaniamentu, czyli towarzyszenia braterskiego, odbył się wieczór uwielbienia. Konferencję nt. dawnych herezji, które mają się dobrze we współczesnych czasach, wygłosił ks. dr Jarosław Kwiecień, rektor WSD. Równoległe spotkanie odbyła młodzieżowa gałąź wspólnoty pn. "Wypłyń na głębię".
(obraz) |