Za prawie siedmioma latami działalności wspólnoty spisanymi w kronice stoi modlitwa w intencji tysięcy dusz.
Najważniejsze daty z życia wspólnoty, relacje ze wspólnych wyjazdów, ale również najważniejsze wydarzenia z życia parafii, jej goście i pracownicy - wszystko to zawarte w profesjonalnie prowadzonej kronice.
- Aż szkoda, że nie pomyślałam o tym wcześniej - przyznaje Regina Ulanowska, współtwórczyni kroniki. Do jej zadań należy ustalanie tematyki, pisanie tekstów i dostarczanie zdjęć otrzymanych od fotografów z Domowego Kościoła. W korekcie i pracy technicznej wspiera ją emerytowana polonistka Teresa Obarzanek.
Kronika to przede wszystkim zapis ostatnich 7 lat działalności Apostolstwa Pomocy Duszom w Czyśćcu Cierpiącym. Licząca ponad pół setki członków wspólnota działa w parafii Najświętszego Zbawiciela w Ustce jednak znacznie dłużej - ponad trzy dekady.
Pani Regina związała się ze wspólnotą w 1993 r., a od prawie 10 lat stoi na jej czele. - Myślenie o czyśćcu wyniosłam z domu. Mama nauczyła mnie miłości do Matki Bożej i troski o dusze cierpiące. Czuję ich obecność, czuję, że potrzebują naszej modlitwy. Ale też ich wdzięczność za to, że się za nimi wstawiam - opowiada ustecka animatorka.
Proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela nie ma wątpliwości, że "omadlane" dusze potrafią się odwdzięczyć: im więcej im pomagamy, tym skuteczniej wstawiają się za nami. Z ich "pomocy" korzysta też, gdy obawia się, by nie zaspać. - Nie spotkałem się z taką wspólnotą w żadnej wcześniejszej parafii. Tym bardziej ucieszyłem się, kiedy obejmując parafię przed czterema laty, zastałem tu tak prężnie działające apostolstwo. Zwykle nasze myśli ku duszom czyśćcowym kierujemy w listopadzie, otaczając szczególną modlitwą zmarłych. Apostołowie-pomocnicy zobowiązują się natomiast do codziennej modlitwy, by w ten sposób otwierać im bramy nieba - mówi ks. Marek Mackiw.
Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym jest zorganizowaną formą niesienia pomocy zmarłym, we współdziałaniu ze Zgromadzeniem Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Zadaniem członków apostolstwa jest życie w świadomości powołania do świętości oraz wspomaganie zmarłych poddanych oczyszczeniu.
Usteccy członkowie apostolstwa gromadzą się każdego 17. dnia miesiąca na Różańcu, Mszy św. i wieczornym spotkaniu. Podejmują też indywidualne zobowiązania modlitewne oraz "omadlają" wszystkich odprowadzanych na cmentarz parafian.
Podczas marcowego spotkania na Mszy św. członkowie apostolstwa uroczyście przekazali parafii pierwszy, zakończony tom kroniki wspólnoty, obiecując, że powstaną kolejne. Zapowiadają również, że kronikę będzie można poczytać w interencie.
Więcej o Apostolstwie Pomocy Duszom w Czyśćcu Cierpiącym z Ustki w jednym z kolejnych wydań papierowych "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".