Szkoła Ducha Świętego

Po dwuletniej przerwie ruszył kolejny cykl formacyjny dla wspólnot charyzmatycznych. Blisko 80 członków Odnowy w Duchu Świętym z całej diecezji wzięło udział w warsztatach w Czaplinku.

Pierwszym tematem zajęć była formacja uczniów we wspólnocie. Do tego, by zastanowić się, na jakim etapie jest wspólnota i jakie stawia przed sobą cele namawiał uczestników ks. Artur Potrapeluk z Lublina.

Przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski, wicekoordynator Krajowych Służb Komunii CHARIS, koordynator diecezjalny Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Lubelskiej, a także twórca katolickich social media agappe.pl i agappe.tv podpowiadał też, jak się formować, by przynosiło to wzrost duchowy zarówno wspólnocie, jak i jej członkom.

– Formacja to wspieranie rozwoju duchowego przez świadome współdziałanie z łaską. To duchowa przygoda, ale musimy sobie od razu powiedzieć, że to nas będzie kosztować, trzeba będzie wstać z kanapy i ruszyć w drogę. Każda droga ma swój cel. Trzeba się świadomie zastanowić dokąd jedziemy. Ale też i co na to Pan Bóg. Warto Go zapytać o drogę. Dopiero kiedy współdziałamy z Jego łaską, widzimy że On przemienia nasze życie – podpowiadał duszpasterz.

Szkoła Ducha Świętego   W spotkaniu wzięli udział Jerzy Malisiewicz, wiceprzewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów z żoną, ks. Artur Potrapeluk, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy oraz ks. Bogusław Fortuński, diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym. Anna Urbanowicz

Dla uczestników warsztatów całodzienne spotkanie było okazją do zweryfikowania swojego zaangażowania w działania wspólnoty i zastanowienia się, jak wzrastać i działać, by przynosiło to wymierne owoce.

– Taka formacja jest nam niezwykle potrzebna. Wiadomo, że chcemy ewangelizować, ale okazuje się, że bardzo trudno wychodzić nam ze swoich salek, w których się spotykamy. Trzeba więc zastanowić się, jak z biorców, którzy sami korzystają, zrobić tych, którzy służą innym. Jak wznieść się na kolejny poziom: z bycia we wspólnocie do służby w diakoniach, zaangażowania w działalność ewangelizacyjną, koordynowanie działań. Liderom zaś, na których zwykle opiera się kilka przedsięwzięć parafialnych, grozi szybkie wypalenie. Zazwyczaj jest ich niewielu, nieco więcej osób oddanych, choć słabo angażujących się, najwięcej zaś tych, którzy bywają na spotkaniach, ale nie są gotowi czy nie chcą bardziej się zaangażować. Uczymy się, jak zmieniać proporcje – tłumaczy Anna Urbanowicz z diakonii informacyjno-medialnej.

Zajęcia w Szkole Ducha Świętego odbywać się będą raz lub dwa razy do roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..