Bp Krzysztof Zadarko pobłogosławił 60 diecezjan do posług w Kościele: szafarzy, lektorów i animatorów katechezy parafialnej.
Weekend formacyjny miał miejsce w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie, a zwieńczyła go 7 maja Msza św. w kaplicy ośrodka, podczas której 60 osób przyjęło z rąk bp. Krzysztofa Zadarki posługi w Kościele – 18 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, 31 lektorów i 11 animatorów katechezy parafialnej.
W kontraście do malejącej liczby powołań kapłańskich bp Zadarko na początku liturgii podkreślił znaczenie laikatu w Kościele, a szczególnie zaangażowanie tych świeckich, którzy decydują się wspierać kapłanów w swoich parafiach w różnych zadaniach. W homilii podkreślił wagę osobistego świadectwa wiary w ich pełnieniu.
– Dajecie siebie do dyspozycji Kościołowi, żeby przez waszą posługę – czytanie Pisma św. na liturgii, niesienie Komunii św. do tych, którzy będą jej potrzebować oraz umiejętność wyjaśniania prawd wiary poprzez katechezę – będziecie ludziom otwierać oczy, serca i umysły, jak mogą właściwie przeżywać swoją obecność w Kościele – powiedział do zgromadzonych biskup.
Ks. Dariusz Wypych, odpowiedzialny za Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich, widzi w ustanowionych posługach zastrzyk nowych sił dla parafii. – Towarzyszy mi dzisiaj słowo "radość", ponieważ właśnie wchodzi kolejny powiew zaangażowania ludzi świeckich w żywym Kościele koszalińsko-kołobrzeskim – stwierdził. Jak dodał, osoby skierowane przez proboszczów przygotowywały się w studium do nowych zadań ze świadomością, że rzeczywiście je podejmą, co przekładało się na praktyczne podejście do formacji.
Duszpasterz zauważa nadto pozytywną zmianę w mentalności zarówno kapłanów, jak i wiernych, polegającą na dostrzeżeniu istotnej roli tych drugich w Kościele. – Wspólnym mianownikiem formacji osób świeckich w naszym studium jest podmiotowość osoby świeckiej, która nie musi stać z boku, ale może aktywnie angażować się w życie parafii – powiedział.
Tomasz Kurek z Kretomina zauważył, że po pandemii wierni wracają do jego parafialnego kościoła pw. św. Trójcy. Przystał wtedy na zaproszenie proboszcza, by podjąć się zadania lektora i jednocześnie formować się w tym kierunku w studium. – Zrozumiałem, że czytając słowo Boże staję się odpowiedzialny za to wobec Boga i ludzi. To mnie dyscyplinuje i mobilizuje do tego, żebym lepiej przygotowywał się do tej posługi. Ale też, żebym sam zrozumiał, co czytam po to, by tekst zachował swoje właściwe znaczenie.
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w najnowszym nr. 19/2022 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".