Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Pielgrzymka trzeźwościowa na Górę Chełmską

Wzięli w niej udział nie tylko trzeźwi alkoholicy, ale także inne osoby, chcące modlić się w intencji walczących z nałogiem oraz o trzeźwość narodu.

Pielgrzymi wyruszyli w sobotę rano sprzed kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Ulicami miasta, z modlitwą i śpiewem na ustach, dotarli do sanktuarium na Górze Chełmskiej.

Tam z prelekcją na temat uzależnień wystąpił Jerzy Protasiuk, doświadczony terapeuta, który wyjaśniał słuchaczom nie tylko mechanizm popadania w nałóg, ale także podpowiadał metody przydatne w pomaganiu osobom uzależnionym.

- Często wobec takich osób robimy to, czego sami nie cierpimy. Pouczanie i połajanki sprawiają tylko, że człowiek chce od tego uciec. Jego reakcją jest stwierdzenie: "Dajcie mi święty spokój!" - mówił Jerzy Protasiuk, opisując powszechnie popełniane błędy w zachowaniu wobec osoby uzależnionej.

- Nie mówcie alkoholikowi o nim, tylko o sobie, o tym, co sami czujecie z powodu jego picia. "Martwię się o ciebie", "Chciałbym ci pomóc", "Boję się, że jak będziesz pić, to cię stracę", "Tęsknię za tobą takim, jakim byłeś, kiedy się poznaliśmy" - podpowiadał prelegent, przestrzegając przed stwarzaniem osobie uzależnionej komfortu picia.

Całość konferencji do obejrzenia w materiale "Dobrych Mediów"

32. Pielgrzymka w intencji trzeźwości Narodu na Górę Chełmską w Koszalinie.
Dobre Media Nowej Ewangelizacji

Mszy św. przy sanktuarium przewodniczył bp Edward Dajczak. W homilii przypomniał m.in. o roli wiary w procesie radzenia sobie z nałogiem.

- Doświadczenie relacji z Bogiem, dobre, głębokie, nie byle jakie, jest w przemianie człowieka niezwykle istotne, można powiedzieć - fundamentalne - mówił biskup.

Komentując odczytaną Ewangelię o Przemienieniu Jezusa na Górze Tabor, biskup zwrócił uwagę na fakt, że to wydarzenie było umocnieniem dla uczestniczących w nim Apostołów. Odnosząc ten biblijny obraz do trwającej pielgrzymki na Górze Chełmskiej, biskup zauważył: - Potrzeba nam takich chwil jak ta na Górze Przemienienia, chwil spotkania, które dadzą nam nadzieję większą niż ta, którą człowiek może sobie zbudować. Potrzeba nam chwil, w których Bóg pomoże nam podnieść głowę i zacząć jeszcze raz od nowa. Nadzieja nie liczy się z tabelkami i statystykami, tylko mówi: "A jednak", "Mimo wszystko" - zakończył biskup, zachęcając wszystkich, którzy ponieśli porażki na drodze walki z nałogiem, do podejmowania kolejnych prób.

Pielgrzymkę zakończył Mityng AA.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy