Nowy numer 17/2024 Archiwum

Bitwa o Wolność

Pod takim tytułem zgromadzono i udostępniono w formie wystawy materiały archiwalne opowiadające o sprzeciwie koszalinian wobec stanu wojennego.

Na deptaku przed koszalińską katedrą można obejrzeć plenerową wystawę pt. „Bitwa o Wolność” opowiadającą o sprzeciwie koszalinian wobec stanu wojennego. Jego kulminacją był uliczny protest przeprowadzony 31 sierpnia 1982 r. przed ratuszem przy pomniku "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy".

Na 12 planszach można obejrzeć zdjęcia i przeczytać informacje dotyczące m.in. rozpowszechniania w miejscach publicznych ulotek antypaństwowych wzywających na antypaństwową manifestację, w której ostatecznie wzięło udział 3 tys. osób; kierowania aktywnych członków Solidarności na karne ćwiczenia wojskowe, na które od listopada 1982 r. do grudnia 1983 r. trafiło 60 osób z Koszalina i kilkadziesiąt z innych miast regionu; pogrzebu Janka Stawisińskiego śmiertelnie ranionego podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach w grudniu 1981 r.

Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wykorzystano na niej m.in. materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie pochodzące ze zbiorów przekazanych przez Grażynę Annę Sztark, Marię Blicharz, Tadeusza Wołyńca, Wincentego Laskowskiego oraz Zbigniewa Prostackiego. Opisane wydarzenia dokumentują nadto zdjęcia fotoreportera Jerzego Patana.

Otwarciu wystawy, które odbyło się 29 sierpnia, towarzyszył panel dyskusyjny dotyczący oporu koszalinian w czasie stanu wojennego.

Podobne wystawy o protestach sprzed 40 lat IPN otworzył także w Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy