W Civitas Christiana odbyła się konferencja historyczna o bohaterach AK i NSZ.
Obchodzona w tym roku 80. rocznica powstania Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych stała się przyczynkiem do konferencji historycznej, która odbyła się 19 września w siedzibie stowarzyszenia Civitas Christiana w Koszalinie.
O żołnierzach NSZ, którzy na ziemi koszalińskiej osiedlili się po wojnie, opowiedział historyk Łukasz Suchanowski. Jak wyjaśnił, te barwne postaci bardzo zasłużyły się dla osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych.
– Chodzi o budowanie naszej tożsamości, pokazanie, że również żołnierze, którzy w czasie II wojny światowej walczyli w państwie podziemnym w szeregach AK, NSZ, BCh i WiN, budowali po wojnie polskość na tych ziemiach, chociaż musieli się w umiejętny sposób ukrywać. I mimo że byli prześladowani, że żyli w poczuciu zagrożenia, budowali naszą tożsamość – mówi Łukasz Suchanowski.
Sylwetkę Zofii Skeczkowskiej ps. "Bożena" przedstawił ppłk Wojciech Grobelski, natomiast Leszek Laskowski, historyk z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej – sylwetkę Zofii Bohuszewicz – w czasie wojny żołnierza AK, po wojnie zaś organizatorki Biblioteki Miejskiej w Koszalinie i poranków literackich dla robotników, współtwórczyni Teatru Propozycji "Dialog", zaś w stanie wojennym działaczki biskupiego komitetu pomocy osobom represjonowanym. I co ciekawe – znajomej Marii Pileckiej, siostry Witolda Pileckiego.
– Jako społeczeństwo Pomorza Środkowego i Zachodniego jesteśmy złożeni z ludzi o różnych rodowodach i wywodzących się z wielu regionów dawnej Polski. Przy obecnej, związanej z internetem, uniformizacji kultury historia jest odsuwana na dalszy plan. A jednak pamięć historyczna jest potrzebna, to nasza geneza – podkreślił Leszek Laskowski. – To m.in. korzenie rodzin koszalińskich, które tworzyło wielu kombatantów wojny polsko-bolszewickiej, akowców, ludzi o różnych, często dramatycznych rodowodach czasu wojny i po niej – dodał.
Maciej Adamowicz, nauczyciel historii w szkole podstawowej w Mielnie, podjął temat "(Nie)zapomniany powstaniec warszawski Aleksander Nawrocki ps. Ali".
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 39/2022 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".