Nowy numer 17/2024 Archiwum

Organy z unijnym wsparciem

Trwa remont zabytkowego instrumentu z kościoła Mariackiego w Połczynie-Zdroju. Dzięki dotacji możliwe było rozpoczęcie kolejnego etapu ratowania Grüneberga.

Dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w wysokości 215 tys. zł pozwoli na wykonanie części prac konserwatorskich w zakresie renowacji zabytkowych organów z połczyńskiego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Prace dotyczyć będą rekonstrukcji dwóch miechów fałdowych, klinowych podawaczy, dźwigni do kalikowania oraz zabezpieczenia drewnianych elementów konstrukcyjnych. Wszystkie elementy rekonstruowane mają zostać wykonane w stylu epoki. Planowo działania, których całkowity koszt wyniesie ponad 260 tys. zł, mają zakończyć się w  czerwcu 2023 r. 

- Zabytki to świadectwo historii, odzwierciedlenie charakteru danej epoki. Samorząd województwa już od kilkunastu lat wspiera działania, które pozwalają utrzymać je w dobrym stanie, tak, aby  jak najdłużej mogły być źródłem informacji dla kolejnych pokoleń – mówił Stanisław Wziątek, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego podczas podpisywania umowy przyznającej unijne środki.

To kolejne wsparcie przyznane przez samorząd województwa zachodniopomorskiego dla połczyńskich organów. Wcześniejsze środki pozwoliły na rozpoczęcie prac konserwatorskich, restauratorskich i rekonstrukcyjnych, dotyczących piszczałek drewnianych i metalowych. W instrumencie wykonanym przez Karla Barnima Theodora Grüneberga, uznanego pomorskiego organmistrza, jest ich ponad 1300.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że prace postępują i spotykamy się z ogromną życzliwością ludzi i instytucji. O połczyńskich organach jest na prawdę głośno w samym mieście jak i w coraz szerszych kręgach. W końcu robimy coś co po nas pozostanie. I to jest niesamowite - mówi Michał Dziedzic, organista i pomysłodawca projektu ratowania zabytku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy