Relikwie bł. Carla Acutisa peregrynują po diecezji. To forma przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.
Nasza diecezja jest jedną z ostatnich na krajowej mapie peregrynacji relikwii bł. Carla. To inicjatywa przygotowująca młodzież do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w sierpniu 2023 roku, których ten współcześnie żyjący i młodo zmarły błogosławiony jest patronem.
Peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa po naszej diecezji rozpoczęła się 6 listopada w Koszalinie Mszą św. w parafii św. Wojciecha. Modliły się przy nich za młodzież w swoich kaplicach siostry pallotynki oraz siostry Maryi Gwiazdy Porannej, zaś po wieczornej Mszy w katedrze uczestnicy liturgii ponieśli relikwie w pielgrzymce na Cmentarz Komunalny w drodze odmawiając Różaniec i Litanię do wszystkich świętych.
W kolejnych dniach – do 9 listopada – relikwie nawiedzą kościoły pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu, pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie oraz pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku. Nadto w kilku szkołach przeprowadzone zostaną katechezy z obecnością relikwii bł. Carlo: w Zespole Szkół Rolniczych w Świdwinie, w Zespole Szkół Morskich w Darłowie i w Katolickiej Szkole Podstawowej w Słupsku.
Ks. Krzysztof Szumilas, diecezjalny duszpasterz młodzieży, widzi duszpasterski sens peregrynacji. – Liczymy na ożywienie wspólnot lokalnych dzięki temu, że zaangażowało się w nią kilku księży, którzy prowadzą wspólnoty młodzieżowe, a także pracują w szkołach – powiedział. Według duszpasterza błogosławiony piętnastolatek może inspirować rówieśników, stąd inicjatywa katechez w szkołach i grupach parafialnych. – Jednym z tematów tych spotkań jest "Boży influencer", a to może przemówić do młodzieży i pokazać jej, w jaki sposób współcześnie można wpływać na ludzi Ewangelią.
Relikwiarz z doczesnymi szczątkami bł. Carlo – a jest to fragment osierdzia jego serca – na koszaliński cmentarz ponieśli Rozalia i Marek. Młodzi widzą sens wpatrywania się w tę współczesną im postać.
– Carlo poruszył mnie tym, że w czasach, gdzie funkcjonujemy pośród wielu "rozpraszaczy", on poświęcał się drugiemu człowiekowi. To było piękne i powinniśmy brać z niego przykład – mówi Rozalia. Młoda koszalinianka zauważa, że wartości wciąż są ważne dla młodzieży. Według niej doskonałą okazją do tego, by Carlo Acutisa poznało szersze grono młodego pokolenia i postawiło go sobie jako autorytet są Światowe Dni Młodzieży, w których sama ma nadzieję wziąć udział.
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 46/2022 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".