Jubileuszowi 30-lecia parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pile przewodniczył bp Zbigniew Zieliński.
Obchodzona 4 grudnia na pilskim Podlasiu uroczystość stała się także okazją do wprowadzenia do kościoła relikwii św. Andrzeja Boboli oraz bł. Angeli Truszkowskiej.
W homilii bp Zieliński ukazał wartość Kościoła, który jest szansą trwania w cnotach teologalnych.
– Dzięki temu jubileuszowi dane jest nam odkryć, że Kościół, nie tylko ten dany nam we wspólnocie parafialnej 30 lat temu, ale przede wszystkim ten założony 20 wieków temu przez Chrystusa, został nam dany, byśmy w nim odkrywali powołanie do świętości – powiedział biskup koadiutor. – I to tym bardziej, im bardziej doświadczamy ludzkiej słabości, braku nadziei, wiary, miłości. Gdybyśmy nie mieli problemów z wiarą i miłością, albo gdyby ludzkie serca i umysły nie trapiłaby beznadzieja, Kościół nie byłby potrzebny. Właśnie dlatego tę wspólnotę powołuje do istnienia Chrystus, byśmy tu odnajdywali wiarę i w niej się rozwijali, abyśmy tu odnajdywali miłość i jej uzasadnienie oraz tu ją realizowali. A także byśmy w tej wspólnocie odnajdywali źródło nadziei.
– Świętujemy dzisiaj przede wszystkim Kościół żywy. Ten materialny jest oczywiście radością, ale patrzymy dziś na to, co się dokonało przez trzy dekady – mówi ks. Ryszard Ryngwelski proboszcz parafii i w parafialnym dorobku wymienia powstanie kilkunastu grup duszpasterskich, przeprowadzenie 60 serii rekolekcji świętych i co dekadę misji parafialnych. To też statystyka, w której zawierają się tysiące udzielonych sakramentów, praca dwóch proboszczów i 17 wikariuszy, posługa 6 szafarzy nadzwyczajnych, a także reprezentacja parafii wśród kandydatów do kapłaństwa – obecnie jest to dwóch kleryków. W rodzeniu się powołań kapłańskich proboszcz upatruje wstawiennictwa bł. Jerzego Popiełuszki, któremu ta intencja jest powierzana na pilskim Podlasiu każdego miesiąca.
Parafia liczy 4750 wiernych i według proboszcza to liczba, która umożliwia kontakt personalny z parafianami. Mimo tego nie brakuje trudności, głównie odzwierciedlających obecny stan duchowy katolików – zmniejszonej frekwencji na nabożeństwach, i mimo wzorowego zaangażowania w życie parafialne niektórych wiernych, w ogólnym rozliczeniu – mniejsze zaangażowanie większości, a co szczególnie smuci – dzieci i młodzieży. Stąd inicjatywa zapraszania do parafii orędowników – prócz wprowadzanych tego dnia dwojga kolejnych, parafii patronowali dotąd prócz wymienionego ks. Jerzego także św. Jan Paweł II, św. Faustyna Kowalska i św. Zygmunt Szczęsny Feliński.
Zadaniem, które pokornie powierza proboszcz bł. Angeli Truszkowskiej, jest, zgodnie z jej charyzmatem, troska o najmłodsze pokolenie i chorych oraz krzewienie ruchu eucharystycznego. Św. Andrzejowi Boboli parafianie będą regularnie zawierzać losy Polski i Polaków.
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 49/2022 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".