Kontynuujmy synodalność

Na propozycję rozmowy o tym, co dzieje się ze wspólnotami po pandemii i jak wykorzystać owoce synodu odpowiedziało wiele koszalińskich ruchów i wspólnot.

Liderzy i przedstawiciele ruchów, wspólnot i organizacji katolickich działających w Koszalinie spotkali się 9 grudnia w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Z inicjatywy stowarzyszenia podjęli rozmowę o tym, jak pandemia wpłynęła na kondycję tych grup oraz w jaki sposób mogłyby one wykorzystać potencjał minionego synodu diecezjalnego.

- Zauważyliśmy, jako Civitas Christiana, że istnieje pewna dywersyfikacja wspólnot - mówi inicjator spotkania Mateusz Gawroński, dyrektor biura regionu szczecińsko-koszalińskiego Civitas Christiana. - Z jednej strony to dobrze, że "każdy sobie rzepkę skrobie", ale niestety mamy wrażenie, że między grupami nie ma współpracy. A przecież coś słabego i małego, pojedynczego, łatwo jest stłamsić, rozpracować. Natomiast kilka, nawet małych rzeczy, o ile kooperują ze sobą, może stać się silniejszymi.

Mateusz Gawroński uważa, że w Koszalinie są takie wydarzenia, w ramach których współpraca byłaby możliwa i korzystna. Wśród propozycji wymienił organizację dorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej, ale liczy, że pomysły wyjdą też od samych wspólnot. Ich współpraca to, według niego, sposób realizowania synodalności. - Synodalność jest dla nas zadaniem także po zakończeniu synodu i należy ją kontynuować - stwierdził dyrektor.

Temat synodalności podjął na początku spotkania ks. Zbigniew Woźniak, przewodniczący jednej z komisji synodalnych, a przed laty asystent kościelny Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, która powstała dwie dekady temu jako platforma promocji ruchów i wymiany doświadczeń. - Może po latach, gdy ruchy okrzepły i każdy odnalazł swoją tożsamość, a także po ostatnich trudnych latach pandemii warto znów stworzyć rodzaj forum, na którym moglibyśmy z nową dojrzałością i w nowym wydaniu przeżywać to, co obecnie jest znakiem czasu - powiedział ks. Woźniak.

Zanim członkowie wspólnot przedstawili spostrzeżenia, w jaki sposób pandemia wpłynęła na żywotność grup oraz w jaki sposób widzą możliwość współpracy, ks. dr Remigiusz Szauer zaprezentował własne badania socjologiczne, dotyczące religijności w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Anna Todys z Domowego Kościoła podkreśliła wartość wypełniania charyzmatu własnej wspólnoty przez codzienną zwykłą ewangelizację, co nie wyklucza współpracy z innymi grupami w większych diecezjalnych wydarzeniach (np. Marszu dla Życia i Rodziny, Orszaku Trzech Króli, Pielgrzymek - Rodzin i Diecezjalnej). - Mamy pełną gotowość, by na terenie Koszalina zaistnieć w wymiarze społecznym - zadeklarowała.


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 51-52/2022 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" na 25 grudnia..

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..