Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kościół na Pomorzu Zachodnim - niedługo wystawa

Wystawę "Mój Kościół, moja ojczyzna - dziejopisarstwo ks. prof. Lecha Bończy-Bystrzyckiego" będzie można oglądać w Koszalinie od 7 lutego.

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż "Mój Kościół, moja ojczyzna - dziejopisarstwo ks. prof. Lecha Bończy-Bystrzyckiego". Wydarzenie odbędzie się 7 lutego o godz. 17 w wypożyczalni KBP przy placu Polonii 1.

Ks. prof. Lech Bończa-Bystrzycki (ur. 9 lutego 1938 r. w Nowem na Pomorzu) to najwybitniejszy znawca historii Kościoła katolickiego w naszym regionie. Jego zainteresowania obejmują także dzieje Kościoła ewangelickiego, historię gospodarczą i historię sztuki. Jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Politechniki Koszalińskiej. Wcześniej pracował w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu, Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracę naukową łączył z posługą duszpasterską na Pomorzu Zachodnim. Z prezentowanego na wystawie dorobku profesora na uwagę zasługują m.in. monumentalne syntezy - „Kościół katolicki na Pomorzu Zachodnim (1871-1945)”, „Dzieje Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim w granicach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (X-XX/XXI wiek)” oraz dzieje parafii katolickich i ewangelickich w naszym regionie. Cennym w warsztacie naukowym autora jest łączenie w swoich analizach spojrzenia historyka Kościoła, znawcy dziejów gospodarczych i historyka sztuki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy