Nabożeństwo z katolickimi tiktokerami, bicie chrześcijańskich rekordów świata i tysiące modlących się młodych z całej Polski. Już za miesiąc Koszalin będzie gospodarzem nietuzinkowego wydarzenia.
Usprawiedliwieni 2103 to propozycja na wiosenny dzień wagarowicza. Gdy jedni uciekają ze szkoły, inni wybiorą się do Koszalina. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy młodych ludzi, chcących być razem i razem się modlić.
- To zaproszenie do zagospodarowania wolnego dnia i skierowanie uwagi na możliwość zrobienia czegoś dobrego. To dzień modlitwy za rówieśników żyjących w krajach, w których toczą się wojny, szczególnie zaś za młodych sąsiadów zza wschodniej granicy - wyjaśnia ks. Rafał Jarosiewicz, szef Fundacji SMS z Nieba, zapraszając 21 marca do największego obiektu sportowo-kulturalnego na Pomorzu Środkowym.
Ekipa ma na swoim koncie wielkie wydarzenia, m.in. Stadion Młodych. Także teraz spodziewają się, że na koszalińskiej Hali Widowiskowo-Sportowej pojawią się tłumy z całej Polski.
- Od ponad 10 lat mamy łaskę prowadzenia rekolekcji dla młodzieży w halach sportowych. Widzieliśmy, jak wypełnione kilkoma tysiącami hale otwierały się na Boga. To niezwykła energia, niezwykłe doświadczenie, za którym zatęskniliśmy po pandemicznej przerwie. Wiemy, że jest sporo młodych, którzy tylko czekają na rozpoczęcie zapisów - mówi Magda Plucner.
Wydarzenie dedykowane jest młodym i odwołuje się do tego, co przyciąga ich uwagę, intryguje i inspiruje. Znana z niekonwencjonalnych pomysłów ewangelizacyjnych fundacja także i tym razem chce to, co znane, podać młodym w nowej formie.
- Te same treści, ta sama Droga Krzyżowa, ta sama Msza św., choć nieco inne formy. Nie zmieniamy Ewangelii, ale szukamy nowych, młodych form jej przekazywania, nowych bukłaków, do których można wlać młode wino - przyznaje ks. Krzysztof Szumilas, duszpasterz diecezjalnej młodzieży, która gromadzi się pod szyldem Młode Wino.
Drogę Krzyżową poprowadzą znani katoliccy tiktokerzy.
- Jeśli ktoś ma na swoim kanale 600 tys. subskrybentów, to znaczy, że wie, jak dotrzeć do młodych - mówi ks. Jarosiewicz. Nabożeństwo zakłada też interakcję uczestników.
Wydarzenie, ze względów bezpieczeństwa i organizacyjnych jest biletowane. Dochód z blietów przeznaczony zostanie na zakup sprzętu medycznego dla ukraińskich szpitali. Karolina Pawłowska /Foto GośćOrganizatorzy wydarzenia zamierzają odnotować dwa rekordy: najdłużej trwających oklasków i najdłuższej lekcji religii. Ten pierwszy obecnie wynosi 2 godziny i 5 minut.
- W Piśmie Świętym oklaski oznaczają oddawanie czci, a także są formą modlitwy. Oklaski dla Pana Boga mogą trochę szokować, ale i inspirować - zauważa ks. Jarosiewicz.
Bicie rekordu rozpocznie się zanim młodzi pojawią się na hali. Rozpocznie się o godz. 4 rano i będzie je można śledzić przez internet. Próbujący ustanowić rekord zamierzają klaskać przez… 6 godzin. Ci, którzy pojawią się na hali, będą mogli uczestniczyć w finale ustanawiania tego spektakularnego rekordu.
Drugi wyczyn, który ma zostać odnotowany, to najdłuższa lekcja religii. Żeby lekcja religii trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa, musi w niej wziąć udział przynajmniej 250 uczestników, trwać pół godziny w części teoretycznej i pół godziny w części praktycznej.
Wydarzenie zaplanowano na 21 marca. Żeby wziąć w nim udział, trzeba kupić bilet za symboliczne 5 złotych. Cała kwota z biletów przekazana zostanie na zakup sprzętu medycznego dla ukraińskich szpitali.
Szczegółowe informacje o Usprawiedliwieni 2103 można znaleźć na uruchomionej dzisiaj stronie internetowej wydarzenia.