Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wiedzieć i pamiętać. Marzec z wyklętymi w Ustce

Wystawy, konkursy, modlitwa za zmarłych i spotkania z żyjącymi świadkami historii - w usteckim ZSOiT cały marzec poświęcony jest żołnierzom wyklętym.

Wystawą na szkolnym korytarzu i odśpiewaniem hymnu przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzi ustczanie rozpoczęli cykl wydarzeń, które pomogą im w nauce historii i kształtowaniu postaw patriotycznych.

Przez kolejne tygodnie uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych dzięki wystawom będą poznawać kolejnych bohaterów walczących o wolność i niepodległość Polski. Bohaterami historycznych śród będą Danuta Siedzikówna "Inka", gen. August Emil Fieldorf "Nil", rtm. Witold Pilecki "Witold" i ks. Jan Zieja, legendarny kapelan organizacji konspiracyjnych, który przez kilka pierwszych powojennych lat duszpasterzował na ziemi słupskiej.

Wiedzieć i pamiętać. Marzec z wyklętymi w Ustce   Każdej środy na szkolnym korytarzu będzie pojawiać się wystawa poświęcona innemu bohaterowi. ks. Jacek Herman

Rozpisane zostały konkursy na prace plastyczne i wiersze poświęcone żołnierzom wyklętym. Bohaterem osobnego konkursu jest rtm. Pilecki.

Ale nie tylko o przekazywanie wiedzy historycznej chodzi organizatorom wydarzeń. - Musimy młodym nie tylko mówić o historii, ale też uczyć ich, jak pielęgnować pamięć o przeszłości. Przypominanie o bohaterach to również przypominanie o wartościach, jakimi się kierowali, podejmując walkę: Bóg, honor, ojczyzna - zauważa ks. Jacek Herman, katecheta i inicjator miesiąca pamięci o żołnierzach wyklętych w ZSOiT.

Dlatego organizatorzy przewidują również spotkania z żyjącymi świadkami historii, a także odwiedzenie kombatanckich grobów na usteckim cmentarzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy