Wystawy, konkursy, modlitwa za zmarłych i spotkania z żyjącymi świadkami historii - w usteckim ZSOiT cały marzec poświęcony jest żołnierzom wyklętym.
Wystawą na szkolnym korytarzu i odśpiewaniem hymnu przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzi ustczanie rozpoczęli cykl wydarzeń, które pomogą im w nauce historii i kształtowaniu postaw patriotycznych.
Przez kolejne tygodnie uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych dzięki wystawom będą poznawać kolejnych bohaterów walczących o wolność i niepodległość Polski. Bohaterami historycznych śród będą Danuta Siedzikówna "Inka", gen. August Emil Fieldorf "Nil", rtm. Witold Pilecki "Witold" i ks. Jan Zieja, legendarny kapelan organizacji konspiracyjnych, który przez kilka pierwszych powojennych lat duszpasterzował na ziemi słupskiej.
Każdej środy na szkolnym korytarzu będzie pojawiać się wystawa poświęcona innemu bohaterowi. ks. Jacek HermanRozpisane zostały konkursy na prace plastyczne i wiersze poświęcone żołnierzom wyklętym. Bohaterem osobnego konkursu jest rtm. Pilecki.
Ale nie tylko o przekazywanie wiedzy historycznej chodzi organizatorom wydarzeń. - Musimy młodym nie tylko mówić o historii, ale też uczyć ich, jak pielęgnować pamięć o przeszłości. Przypominanie o bohaterach to również przypominanie o wartościach, jakimi się kierowali, podejmując walkę: Bóg, honor, ojczyzna - zauważa ks. Jacek Herman, katecheta i inicjator miesiąca pamięci o żołnierzach wyklętych w ZSOiT.
Dlatego organizatorzy przewidują również spotkania z żyjącymi świadkami historii, a także odwiedzenie kombatanckich grobów na usteckim cmentarzu.