Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Ostatni z koszalińskich żołnierzy NSZ

W wieku 96 lat zmarł płk Antoni Olbromski ps. "Tolek". Harcerz Szarych Szeregów, żołnierz AK z oddziału gen. Hedy "Szarego". Kawaler Krzyża Walecznych.

Był ostatnim z mieszkających w Koszalinie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jednym z najbardziej zasłużonych weteranów polskiego podziemia niepodległościowego w regionie.

Antoni Olbromski w czasie wojny pełnił funkcję łącznika Komendy Głównej Szarych Szeregów, w której jako sekretarz działał jego stryj Antoni Olbromski. W Warszawie przeszedł przeszkolenie bojowe. W lipcu 1943 r. dołączył do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej dowodzonego przez kpt. Antoniego Hedę ps. „Szary”. W 1944 r. w Kielcach nawiązał kontakt z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych por. Kazimierza Załęskiego ps. „Bończa”.

Był uczestnikiem licznych bitew partyzanckich, m.in. pod Ludynią, Piekłem Niekłańskim, Radoszycami, Trawnikami, Chęcinami oraz rozbicia więzienia w Końskim. Został odznaczony Krzyżem Walecznych za męstwo wykazane w bitwie pod Radoszycami 2 września 1944 r.

W ostatnich latach pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Sekretarza Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK.

Ujawnił się po amnestii 1947 r. i osiedlił we Wrocławiu. Ponad rok organizował drużyny ZHP na terenie Dolnego Śląska. Do 1962 roku był stale inwigilowany przez komunistyczny aparat represji. W Koszalinie zamieszkał w 1971 r.

Tu też w piątek 10 marca pożegnają go najbliżsi i przyjaciele. Ostatnie pożegnanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.30 w kaplicy Klubu Wojskowego Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie (ul. Wojska Polskiego 66). Płk Antoni Olbromski spocznie na koszalińskim cmentarzu komunalnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy