Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Kościół Mariacki w Słupsku - historia, sztuka, wiara

Pod takim tytułem powstaje niezwykła publikacja pod redakcją Michała Rycherta, słupskiego teologa. Nie zabraknie w niej prawdziwych historycznych i archiwalnych smaczków.

Słupszczanin przed dwoma laty wydał podobną książkę dotyczącą kościoła pw. św. Jacka. Tym razem drobiazgowego opracowania doczekał się kościół Mariacki.

Za część historyczną odpowiada znany słupski historyk Zdzisław Machura. Rozdział dotyczący sztuki, czyli m.in. opisujący elementy wyposażenia świątyni, przygotowuje Katarzyna Bartosiewicz z Biura Konserwacji Zabytków. Michał Rychert zajmuje się natomiast stroną teologiczną publikacji. Całość zostanie okraszona fotografiami Krzysztofa Kubuja i Sławomira Żabickiego.

Jak przyznaje redaktor opracowania, istnieje niezwykle bogaty zasób materiałów archiwalnych dotyczących kościoła Mariackiego w Słupsku. W samym tylko Archiwum Państwowym znajduje się aż 208 tomów materiałów obejmujących czas od XVI do XIX wieku. Są też kroniki parafialne z czasów powojennych na czele z tą prowadzoną przez ks. Karola Chmielewskiego, która zawiera wiele ciekawych informacji dotyczących życia religijnego w powojennym Słupsku.

Prawdziwym archiwistycznym smaczkiem, który zostanie zaprezentowany w publikacji, jest odpis bulli papieża Mikołaja IV z 1291 roku, który dla kościoła pw. św. Maurycego, stojącego wcześniej na miejscu zbudowanego w XIV wieku kościoła Mariackiego, udziela specjalnego odpustu.

Publikacja jest już w fazie zaawansowanych przygotowań i jak przypuszcza Michał Rychert, redaktor, powinna ukazać się w lipcu bieżącego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy