Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Maturzyści zawierzyli się Matce Bożej

Na Jasnej Górze odbyła się 36. Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów. Z zaproszenia skorzystało ok. 250 uczniów, którzy w tym roku podejdą do egzaminu dojrzałości.

Pielgrzymka rozpoczęła się w Auli Kordeckiego spotkaniem z ks. Sebastianem Koseckim, młodym duchownym, który prowadzi popularny profil na TikToku.

- W życiu trzeba podejmować decyzje. Od tego, jakie decyzje podejmiemy, będzie zależało nasze życie. Jestem pewny, że każdy z was chce być szczęśliwym, bo to pragnienie każdego człowieka. Człowiek szczęśliwy nie jest kimś, kto nigdy nie ma pod górkę, ale pomimo tego, ma pokój w sercu - mówił ks. Kosecki, zwracając uwagę m.in. na potrzebę rozeznawania swoich życiowych dróg z Panem Bogiem.

Maturzyści zawierzyli się Matce Bożej   Spotkanie w auli. ks. Krzysztof Szumilas

Po spotkaniu w auli, Mszy św. w jasnogórskiej bazylice przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. W koncelebrze znaleźli się kapłani, którzy przyjechali z młodzieżą na pielgrzymkę.

- Co sprawia, że nie wszystkim ludziom jest w smak dobro? - pytał w homilii biskup, wskazując na proroka Jeremiasza i Jezusa, którzy cierpieli prześladowania mimo ogromu dobra, które czynili w swoim życiu.

- Odpowiedź jest bardzo istotna i trudna, bo na progu dojrzałości musicie zmierzyć się z tym, co stanowi o pięknie życia i o jego trudzie. Musicie zmierzyć się z tym, że istnieją dwie rzeczywistości - dobro i zło - mówił dalej biskup.

Maturzyści zawierzyli się Matce Bożej   Msza św. w bazylice jasnogórskiej. Ks. Krzysztof Szumilas

- Promotorzy zła chcą nam wmówić, że mamy prawo wyboru wszystkiego, zła także, uzasadniając to świerzbiącymi ucho hasłami takimi jak pluralizm, różnorodność, bogactwo charakterów, czy postaw - przestrzegał kaznodzieja.

- Czy chcemy być szczęśliwi? Nie wystarczy chcieć. Trzeba to przełożyć na plan życia. Utworzyć projekt, który nam pozwoli to pragnienie zrealizować. Pan Bóg stworzył człowieka wolnym. Ale trzeba zapytać się samego siebie, czy warto wybrać zło? W jakim celu? Po co? Dlatego dziś nie tylko mówimy o wolnych wyborach, ale także o wyborach dobrych - usłyszeli od biskupa maturzyści.

- Dostrzeżcie troskę Pana Boga o was, a czuła miłość Matki Bożej niech pomoże wam nie tylko odkryć, że jesteście wolni, powołani do wolnych wyborów, ale także porwani przez to, co dobre. Podejmujcie wybory, które będą prowadzić was do bycia szczęśliwymi - mówił bp Zbigniew Zieliński.

Po Eucharystii pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich wałach, po czym w Kaplicy Cudownego Obrazu zawierzyli egzaminy maturalne oraz swoją przyszłość Matce Bożej.

- Takiego zawierzenia na Jasnej Górze nigdy wcześniej nie doświadczyłam, a powód ku temu był tym razem bardzo ważny. Jechaliśmy tu całą noc. Praktycznie nie spaliśmy. Jednak kiedy dotarliśmy z samego rana i trafiliśmy na odsłonięcie obrazu Matki Bożej, całe zmęczenie i niepokój odeszły w dal. Jestem wdzięczna, że mogłam tu być - mówi Aleksandra ze Szczecinka.

Jej kolega Olek dodaje: - Przyjechałem tutaj, żeby Matce Bożej zawierzyć maturę zwłaszcza, że ma ona nową formułę, więc trochę się tego obawiam. Chcę też rozeznać dalszą drogę życia. Bardzo dobrze przeżyłem ten czas tutaj. Jestem zadowolony z tego, że tu przyjechałem.

Za oprawę muzyczną pielgrzymki odpowiadała diakonia "Tyle dobrego". Całość transmitowana była przez "Dobre Media".

Maturzyści zawierzyli się Matce Bożej   Diakonia "Tyle dobrego". ks. Krzysztof Szumilas
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy