Warsztaty organizowane przez „Civitas Christiana” to głównie pomoc dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Ale skorzystać z wiedzy specjalistów mogą również ci, którzy po prostu chcą poznawać Pismo Święte.
Tym razem z pomocą młodym przygotowującym się do etapu diecezjalnego zmagań biblijnych został zaproszony ks. prof. Janusz Lemański. Ceniony specjalista od Pięcioksięgu wyjaśniał i podpowiadał, jak czytać Księgę Powtórzonego Prawa, która obok Listu do Hebrajczyków jest przedmiotem tegorocznych zmagań.
- Warsztaty na pewno mi pomogą, bo konkurs to dla mnie podwójne wyzwanie. Nie tylko muszę dobrze pojąć i zapamiętać zagadnienia, ale najpierw po prostu dobrze zrozumieć je po polsku - przyznaje ze śmiechem Zosia Laktinova. Uczennica kołobrzeskiego Ekonoma już po raz drugi dostała się do etapu diecezjalnego OKWB. - Jestem wyznania prawosławnego, więc rodzice nie zmuszali mnie do chodzenia w szkole na religię. To mój osobisty wybór. Tak, jak bardzo chciałam zagłębić się w Pismo Święte. Dodatkową motywacją jest indeks wyższej uczelni, o który warto powalczyć - wyjaśnia pochodząca z Ukrainy dziewczyna.
Rzeczywiście, wyłonieni podczas ogólnopolskich zmagań najlepsi bibliści mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe. Jest więc o co walczyć, choć każdy, kto choć raz wziął udział w przygotowywanym przez „Civitas Christiana” konkursie wie, że łatwo nie jest.
Tu z pomocą przychodzą specjaliści, którzy na zaproszenie stowarzyszenia prowadzą warsztaty. O tym, jak skutecznie się uczyć, żeby się nauczyć opowiadał w listopadzie o. Piotr Włodyga, benedyktyn ze Starego Krakowa, tłumacz ksiąg biblijnych, który przygotował również dla uczestników konkursu zeszyt ćwiczeń.
Wykłady diecezjalnych biblistów można obejrzeć na youtubowym kanale stowarzyszenia.
WPROWADZENIE DO KSIĘGI POWTÓRZONEGO PRAWA - ks. prof. Janusz Lemański- Termin warsztatów zbiegł się z pielgrzymką maturzystów, więc wiemy, że spora część konkursowiczów zawierza się teraz Jasnogórskiej Pani, ale zarówno z myślą o nich, jak i o wszystkich zainteresowanych zgłębianiem Pisma Świętego wykład ks. prof. Lemańskiego został opublikowany w internecie - mówi Łukasz Suchanowski, który koordynuje przeprowadzenie konkursu w diecezji.
- Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 42 uczniów z 25 szkół, w których przeprowadzono etap szkolny. Są takie szkoły, w których zainteresowanie było duże, bo do konkursu zgłosiło się 20 uczniów. Więcej chętnych jest raczej w szkołach z większych miast, jak Koszalin, Piła czy Szczecinek, chociaż nie brakuje uczestników z Miastka czy Darłowa - podsumowuje pierwszy etap zmagań.
Na kolejnym młodzi bibliści spotkają się 20 kwietnia. Zmagania przeprowadzone na Politechnice Koszalińskiej pozwolą wyłonić najlepszych, którzy będą reprezentować diecezję podczas etapu ogólnopolskiego.