Można na niej nie tylko złapać oddech po wdrapaniu się na wzniesienie, ale przede wszystkim zasłuchać się w nauczanie Jana Pawła II o Dekalogu.
Pomysł zrodził się w głowie jednej z kustoszek szensztackiego sanktuarium na Górze Chełmskiej. Nie od razu jednak przybrał formę ławeczki.
- Chodziło o coś, co byłoby dla wszystkich: dla wierzących, niewierzących, obojętnych i poszukujących. Żeby była przestrzeń, w której można usłyszeć o tym, że Bóg jest, że kocha, że opatrzność czuwa nieustannie - wyjaśnia s. Krzysztofa Fulneczek, „matka chrzestna” instalacji, jak określają ją współsiostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.
Resztę „podpowiedział” wyjątkowy pątnik, który nawiedził świętą górę. Sanktuarium na Górze Chełmskiej zostało poświęcone przez św. Jana Pawła II, który od Koszalina rozpoczął swoją pielgrzymkę do wolnej Polski.
- Z woli opatrzności ta pielgrzymka rozpoczęła się właśnie tutaj. Papież porównał to miejsce do Góry Synaj. Trzymając się tego przesłania, akcentujemy zawarte z Bogiem przymierze, które pojawia się w tytule sanktuarium i nazwie fundacji. Zależy więc nam na tym, żeby to miejsce służyło nie tylko zachowywaniu spuścizny, ale również przekazywania dziedzictwa Jana Pawła II kolejnym pokoleniom - wyjaśnia s. Paulina Kopacz, prezes Fundacji Przymierze.
Każdy, kto przysiądzie na ławeczce, będzie mógł posłuchać fragmentów homilii papieskich dotyczących Dekalogu, które wygłoszone zostały podczas pielgrzymki 1991 r. Żeby uruchomić nagranie, wystarczy nacisnąć guzik. Ustawiona jest blisko sanktuarium, ale nieco na uboczu, żeby dawać siedzącym na niej komfort zasłuchania się w słowa papieża.
- Jest z niej widok na sanktuarium i dalej na figurę Niepokalanej. Chcemy, żeby prowadziła do Tej, która otworzyła się na łaskę, zawarła z Bogiem przymierze i była gotowa pełnić Jego wolę - dodaje s. Krzysztofa.
W realizacji przedsięwzięcia pomogli architekt Marek Jankowski, inżynier Kamil Dowgielewicz oraz Marcin Kieca, dziennikarz Radia Plus Koszalin, który użyczył swojego głosu. Na zaprezentowanie audio-ławki kustoszki sanktuarium wybrały dzień, w którym diecezja i Polska zjednoczyły się w obronie Jana Pawła II i jego nauczania.
Ławkę Przymierza pobłogosławił ks. prof. Janusz Bujak, kapelan sanktuarium na Górze Chełmskiej.
- Boże, Ty zapisałeś dziesięcioro przykazań na kamiennych tablicach, ale przede wszystkim wyryłeś je w sercu każdego człowieka jako uniwersalne prawo moralne, zachowujące moc w każdym miejscu i czasie. Spraw, aby każdy, kto Bedze w tym miejscu wsłuchiwać się w nauczanie św. Jana Pawła II, był obrońcą Bożego prawa i wyrażał je poprzez zgodne z nim postępowanie w codziennym życiu - prosił podczas obrzędu błogosławieństwa.