W 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II koszalinianie razem z biskupami i kapłanami przyszli o 21.00 do katedry, aby wspólnie pomodlić się i wspomnieć wielkiego papieża.
Przed rozpoczęciem modlitwy różańcowej bp Zbigniew Zieliński, klęcząc przed relikwiami św. Jana Pawła II i zwracając się do Matki Bożej, powiedział:
- Apelową rodzinę stanowią dziś nie tylko zgromadzeni na Jasnej Górze pątnicy, ale także wszyscy łączący się w modlitwie w 18. rocznicę odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II. Przyprowadził nas tu, liczniej niż zwykle, obecny czas pisany różnymi wydarzeniami, w tym związanymi z osobą św. Jana Pawła II.
Mówiąc o okolicznościach związanych z kwestionowaniem świętości papieża Polaka, biskup stwierdził: - Jak 13 maja 1981 roku, gdy obiegła świat wiadomość o zamachu na Jana Pawła II, trudno było nam pojąć, jak to możliwe, tak teraz powraca to niedowierzanie, gdy w jego własnej ojczyźnie nazywa się go nawet "bestią z Wadowic". Choć może te słowa owocują zgrzytem, to jednak nie może ich tutaj zabraknąć, byśmy jeszcze bardziej zdali sobie sprawę ze skali problemu.
Następnie bp Zieliński dodał: - Problem mają nawet ci, którzy jeszcze niedawno myśleli o św. Janie Pawle II z uznaniem. Paradoksem w ich postawie jest to, że dostrzegają chętniej politykę w obronie papieża niż w ataku na niego. Przejmująca jest także troska bojących się o zasłanianie się papieżem przez środowiska społeczno-polityczne. Dlaczego mają na myśli tylko jedną stronę?
- Stajemy przed Tobą, Matko, aby ponownie zrobić narodowy rachunek sumienia i oczyszczonym sercem jeszcze bardziej uwielbić Ciebie za tego, który był "Totus tuus" - cały Twój - mówił biskup.
Posłuchaj w całości rozważań biskupa:
Apel Maryjny w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II - katedra w Koszalinie.Po odmówieniu dziesiątki Różańca, uczestnicy apelu udali się przed pomnik św. Jana Pawła II, który stoi obok katedry. Tam wszyscy odśpiewali "Barkę".
Apel papieski w Koszalinie - 2 kwietnia 2023.