W Galerii Amfiteatr Koszalin odbył się wernisaż wystawy "Mistrz i uczeń".
Otwarta 11 kwietnia ekspozycja to kolejna cykliczna odsłona prac projektowych i artystycznych wykładowców, absolwentów i studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.
– Ta wystawa to spotkanie mistrza i ucznia – mówi jej kurator Izabela Madajczyk z CK105. – Relacja nauczyciela, absolwenta i studenta najpierw jest bardzo wyraźna, podział jest widoczny. Jednak w trakcie procesu twórczego zaciera się, przechodzi na płaszczyznę partnerską, współpracy, wymiany poglądów, inicjatywy twórczej i pewnych zmian, które prawdopodobnie samych wykładowców zaskakują, bo młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą na swoją drogę twórczą są bardzo otwarci, lubią eksperymentować, co w sztuce jest bardzo wskazane. Na tej wystawie można zauważyć granice artystyczne między tym, co zostało wykonane przez mistrza, a co przez ucznia. A być może okaże się, że te granice się zatarły. Może staniemy wobec pytania, czy na pewno uczeń nie przerósł mistrza.
Zacieranie tych różnic potwierdza Monika Madej, odpowiedzialna za projekt i aranżację ekspozycji. – Zauważyłam to, kiedy spływały do mnie prace na tę wystawę, momentami byłam przerażona ich różnorodnością, która wręcz zaskakiwała. Ale kiedy już znalazły się w tej przestrzeni okazało się, że jesteśmy spójni. Nasi studenci i nasi absolwenci są naszą siłą i to jest cudowne, ponieważ możemy zapraszać ich do współpracy – powiedziała.
Monika Zawierowska-Łozińska, autorka oprawy graficznej, wskazuje na celowo użyty do graficznej promocji wystawy ambigram, który sprawia, że tytuł "Mistrz i uczeń" można przeczytać odwrotnie. – Ta formuła towarzyszy nam od kilkunastu lat: nasi wykładowcy proponują studentom udział w różnych wystawach – powiedziała.
Wagę relacji nauczyciela z uczniem podkreśla rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Danuta Zawadzka. – Uczelnia pełni trzy funkcje, z czego główne to kształcenie i badania, ale bardzo ważna jest też ta trzecia: współpracy z otoczeniem. Relacja "uczeń – mistrz" jest kształtowana przez wszystkie te trzy misje – powiedziała pani rektor. – Ta relacja w kontekście kształcenia widoczna jest szczególnie na kierunkach artystycznych. Młode pokolenie potrzebuje autorytetów, budowania relacji, zrozumienia. W uczelni regionalnej, takiej jak nasza, gdzie studentów znamy z imienia i nazwiska, to jest możliwe: pomagamy im rozwijać talenty, a nawet je odkrywać, bo czasem przychodząc do nas jeszcze nie mają świadomości, jakimi są perłami. Cieszę się, że ta wystawa ma tu dziś miejsce, bo możemy pokazać, jakich wspaniałych mamy studentów i studentki.
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w numerze 16/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".